ABD’de evde eğitim gerçekleri

ABD’de evde eğitim gerçekleri
Amerika'daki "evde eğitim" uygulamasını 4+4+4 garabetine örnek göstermek şark kurnazlığıdır ve uygulamanın sadece başlığını dile getirmek kamuoyunu yanıltmak amaçlıdır.

Adem-i merkeziyetçi bir sistemle yönetilen ABD'de eğitim konusu tamamen eyaletlere bırakılmıştır. Federal devlet asgari şartlar koyarak eğitimi sadece fonlar.

Doğrudur, 50 eyaletin tamamında ailelere çocuklarını evde eğitme hakkı tanımıştır. Ancak konuyla ilgili yasal düzenleme 50 eyalette de farklıdır. Hiç kimse ABD'de "evde eğitim" şu şekilde uygulanıyor diyemez. Hemen hepsi birbirinden farklıdır.

Bazı eyaletlerde çocuğunu evinde eğitmek isteyen anne babanın ikisinin de lise, bazılarında üniversite mezunu olma şartı vardır.

En katı kurallarla bu uygulamayı sürdüren eyalet New York ve Massachussetts'tir.

Kurallardan bazıları şunlardır:

Aile, ilk ve ortaokul yaşındaki çocuğuna her okul yılı 180 gün ve 900 saat, lise yaşındaki çocuğuna 990 saat ders verdiğini veya ders aldırdığını devlete kanıtlamak zorundadır.

Bu zorunlu dersler arasında, başta vatanseverlik, yurttaşlık olmak üzere matematik, İngilizce, tarih, coğrafya, sağlık bilgisi ve trafik kuralları bulunmaktadır.

Aile çocuğuna evde vereceği ders programını Eyalet Eğitim Bakanlığına onaylatmalıdır.

Aile belli aralıklarla, çocuğa niteliklerini devletin belirlediği eğitmenler tarafından verilecek sınav sonuçlarını devlete iletmek zorundadır.

Her ne kadar yasal tartışma konusu ise, devlet görevlilerin belli aralıklarla ev ziyaretleri yaparak evde eğitim gören çocuğu denetleme hakkına sahiptir.

Kural ve denetleme listesi daha çok detaylıdır.
Ortalama eğitim düzeyi 4-5 sene olan Türk toplumunda AKP'nin bu önerisi ne kadar hayırlıdır bunu kamuoyunun değerlendirmesine sunarım.


Cem Toker

Etiketler: , ,
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com