ABD'de Türk evine baskın

ABD'de Türk evine baskın
Güvenlik güçlerinin 'evlerinizi terk etmeyin' uyarısı nedeniyle Boston sokakları neredeyse tamamen boşaldı

ABD'nin Boston kentinde 3 kişinin öldüğü ve 176 kişinin yaralandığı saldırının failinin yakalanması için başlatılan operasyon tüm hızıyla devam ediyor.

SOKAKLAR BOŞALDI

Güvenlik güçlerinin 'evlerinizi terk etmeyin' uyarısı nedeniyle Boston sokakları neredeyse tamamen boşaldı. Aramalar kapsamında bir Türk vatandaşının evine de baskın düzenlendiği öğrenildi.

KARDEŞLERDEN BİRİ ÖLDÜRÜLDÜ

ABD Ulusal Güvenlik Bakanlığı, şüphelilerin isimlerini Dzhokhar A. Tsarnaev (19) ve Tamerlan Tsarnaev (26) olarak açıkladı. ABD'ye 2000-2003 yılları arasında geldikleri düşünülen kardeşlerden 26 yaşındaki Tamerlan Tsarnaev, güvenlik güçleriyle girdiği çatışmada öldürüldü.

TAM BİR İNSAN AVI

Dzhokhar A. Tsarnaev'in yakalanması için ise tam bir insan avı başlatıldı. Zanlının Watertown banliyösündeki bir evde saklandığını düşünen polis, kimsenin evinden çıkmamasını ve halkın kapılarını kilitleyerek evlerinden ayrılmamasını istedi.

Polis, güvenlik güçleri mensubu olmayan kişiler dışında kimsenin evlere alınmaması gerektiğini belirtti. İnsan avı, ilk olarak Waterfront'ta ilan edilirken, Boston Emniyet Müdürü Ed Davis daha sonra 'tüm şehrin' evinden çıkmamasını istedi.

'HAYALET ŞEHİR'

Güvenlik güçlerince yapılan bu uyarı dikkate alan Boston sakinleri sokakları neredeyse tamamen boşalttı. ABD medyası kent için 'hayalet şehir' benzetmesini yapıyor.

Şüphelinin saklandığı düşünülen evlere 'bubi tuzağı' riski nedeniyle operasyon düzenlenmediğini belirtilirken, polis basın mensuplarının bölgeye yaklaşmasına da izin vermiyor.

'BİRKAÇ GÜN SÜREBİLİR'

Boston polisi, Watertown'daki araştırmaların devam ettiğini, sokağa çıkma yasağının birkaç gün daha süreceğini belirtti.

FBI'ın da destek verdiği araştırma çerçevesinde halktan işyerlerini açmamaları istendi, toplu taşıma araçlarının da bölgede çalışmayacağı bildirildi.

Shawna England adlı Twitter kullanıcısı, özel kuvvetlerin Waterfront'ta düzenlediği operasyonu penceresinden böyle görüntüledi.

TÜRK VATANDAŞININ EVİNDE ARAMA

Bölgedeki çok sayıdaki evi didik didik arayan polis ekipleri, çalışmalar kapsamında bir Türk vatandaşının evini de aradı. Evinin ikinci defa arandığını söyleyen Arzu Eylül Yalçınkaya yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"CAN SIKICI BİR DURUM"

"Dün gece evime iki defa üst üste baskın yaptılar. Gece saat 1'i geçtiği sıralarda bulunduğum evin çatısından silahlı insanlar girdi. Polis olduklarını da bilmediğim için çok korktum. Bu sefer neden korkuyorsun diye daha fazla şüphe duydular. Hazırlık yapıyordum, ertesi sabah New York üzerinden Phildelphia'ya gidecektim. Amerika'ya geleli henüz birkaç ay oldu. Çok kimseyi tanımıyorum. Henüz evime televizyon da almamıştım. Gelişmeleri de takip edemiyorum. Olay sanırım evimin arka veya bir ön sokağında olmuş. Çok can sıkıcı bir durum."

'HEPİNİZİ ÖLDÜRECEĞİM'

Boston polisinin peşine düştüğü Dzhokhar A. Tsarnaev ise internette yayımladığı mesajda, "Hepinizi öldüreceğim. Siz kardeşimi öldürdünüz" ifadesini kullandı.

11 EYLÜL TESADÜFÜ

Öte yanan ABD basınında yer alan bir haberde polisin peşine düştüğü Tsarnaev'in, 11 Eylül 2001'de Dünya Ticaret Merkezi'ni hedef alan terör saldırısının 11. yıl dönümü olan 11 Eylül 2012'de Amerikan vatandaşlığına kabul edildiği bilgisi paylaşılarak yaşanan tesadüfe dikkati çekildi.(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com