ABD'de Uçaklar Hava Muhalefetine Takıldı

ABD'de Uçaklar Hava Muhalefetine Takıldı
Kusursuz fırtına Amerikan hava ulaşımını büyük oranda zarara uğrattı.

Amerika'da uçakların kanadı hava muhalefetine takıldı. Havayolu şirketleri kötü hava koşulları nedeniyle rekor sayıda uçuş iptali gerçekleştirdi. Mali kaybın 600 milyon dolara ulaştığı tahmin ediliyor.

Uçuş istatistiklerine göre bu dönemdeki iptaller 1987'den sonraki rekor seviyesine ulaştı. Sadece geçen hafta kar yağışı yüzünden yaklaşık 20 bin uçuş iptal edildi. Kasımdan sonraki iptallerin de toplamda 90 bine ulaştığı ifade ediliyor. Airline Forecasts LLC'den Vaughn Cordle'ın yaptığı hesaplamalara göre, iptal edilen her uçuşun maliyeti yaklaşık 7 bin dolar ve bu hesaba göre toplamda 630 milyon dolarlık bir kayıp söz konusu. Öte zaten yüzde 8.8 yükselen jet yakıtıyla maliyetleri artan havayolu şirketleri söz konusu iptallerle zor günler yaşıyor.  

Şu ana kadar birinci çeyrek gelirlerini aktaran firmalardan Delta Air Lines Inc, geliri 30 milyon dolar düştü. 4 bin uçuşu iptal edilen şirketin uçuş başına kaybı ise yaklaşık 7 bin 500 dolar.
Daha önceki en büyük uçuş iptallari ise Kasım 2000 ile Şubat 2001 tarihleri arasında meydana gelmişti. ABD Ulaşım İstatistik Bürosu'na göre, bu zaman diliminde 76 bin 851 uçuş iptal edilmişti.


 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com