ABD'deki krizin Türkiye'ye etkileri!..

ABD'deki krizin Türkiye'ye etkileri!..
ABD Kongresi’nin kepenk indirme riski bile piyasaları alt üst etmeye yetti. Sonuç alınamayan bütçe görüşmeleri ve borç tavanı ile ilgili haberler para piyasalarında da ana belirleyici oldu!

Daha önce de 1995 yılında Bill Clinton döneminde benzer bir kepenk kapatma ile karşı karşıya kalan Amerika Birleşik Devletleri ‘iflas etti’ demek doğru bir tanım olmaz ancak bir süre dükkânın kapalı olacağı gerçeğin ta kendisi.

Bir süredir devam eden bütçe görüşmeleri anlaşmazlıklarla doluydu ve bu konuda bir çözüm sağlanamadı. Kongreye ek harcamayı onaylaması için verilen sürenin de dolmasıyla ABD’de yüz binlerce memur ve işçinin maaş alamaması söz konusu. Ödeme yapılamayacağı için bir süre devlet kurumları mecburi tatile çıkacak.

Politikacıların gece yarısı itibarıyla sürenin dolmasına rağmen anlaşmaya varamamalarının ardından, ‘federal hükümetin harcama yapamaz duruma düşerek işlemlerini durdurmak zorunda kalması’ olarak tanımlanan süreç bugün itibariyle başladı. ABD'de kamu kurumlarının harcama yapmaya devam edebilmeleri için Kongre'nin ek harcamayı 1 Ekim'e kadar onaylaması bekleniyordu. Ancak korkulan oldu ve onay gelmedi…

KRİZİN TÜRKİYE’YE ETKİLERİ

ABD’deki büyük oranda siyasi temelli olan bu tartışmalar yaşanadursun asıl bizi ilgilendiren kısmına dikkatleri çekelim.

Küresel ekonomide de büyük pay/etki sahibi olan ABD’nin durumunun Türkiye piyasalarına yapacağı muhtemel olumsuz etkiler neler olacak?

Şüphesiz ABD Kongresi’nin kapanmaya yaklaşması para piyasalarını iyiden iyiye vuruyor. Özellikle Petrol, değerli madenler, borsalar ve en önemlisi Dolar’da göstergeler hep aşağı yönlü! Bu kontrol dışı hareketler her ne yöne olursa olsun küresel anlamda herkes için tehlike arz ediyor.

DOLAR BİR ÇIKIYOR BİR İNİYOR

ABD'deki bütçe krizi ile dolar TL karşısında önce yükseldi, ardından aşağı yönlü hareket gösterdi. İstanbul serbest piyasada 2,0410 TL seviyesinden başlayan dolar, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasının ek para sıkılaştırmaya gidip döviz ihalesi açmasıyla tekrar 2.03 seviyelerine gerilerken, ABD'nin borç tavanını aşması ve ABD piyasalarının güne sert düşüşle başlamasıyla şu sıralar dolar 2,0230 TL, Euro ise 2,7507 TL seviyesinden işlem görüyor..

ALTIN ÖNCE ARTTI…

Genelde böyle riskin yükseldiği durumlarda altında ‘güvenli liman alımları’ artış gösterir ve bu alımlar sonucunda altın yukarı yönlü bir grafik çizer. Altın fiyatları, ABD'de hükümetinin bütçe kesintileri krizinde de bizi yanıltmadı ve ciddi bir artış kaydetti. Spot altın yüzde 1.3 yükselişle ons başına 1,354.35 dolara kadar çıktı. Altın, 20 Eylül'den bu yana en yüksek seviyesine çıkmasının ardından değer kaybederek 1,339.40 dolara gerilerken şu sıralar 1.333,58 dolar seviyesinde işlem görüyor.

BORSA DÜŞÜŞTE

Borsa İstanbul haftanın ilk gününde ciddi bir düşüş kaydetti. Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi haftanın ilk işlem gününü cuma günü kapanışına göre 285,78 puanlık düşüşle 74.486,56 puandan tamamladı.

Borsa İstanbul'da işlem gören hisse senetleri ortalama yüzde 0,38 oranında değer kaybederken, toplam işlem hacmi 3 milyar lira oldu. Günün son yarım saatinde görülen tepki alışlarına karşın bankacılık endeksi yüzde 1,14, holding endeksi ise yüzde 0,76 oranında düşüşle günü kapattı.

Güne ABD'deki borç tavanı ve bütçe sorunu ile İtalya'daki siyasi kriz nedeniyle küresel piyasalara paralel olarak satıcılı başlayan BIST 100 endeksi, en düşük 73.545,18 puanı gördükten sonra ikinci seansın son yarım saatinde etkisini artıran alışlarla kayıpların bir kısmını geri aldı.

ABD’DEKİ KRİZ ANA BELİRLEYİCİ

Bugün açıklanan ağustos ayı dış ticaret açığının 7 milyar dolarla beklentilerin altında gelmesine karşın alışların güçlenemediğine dikkati çeken analistler, ABD'de bütçe görüşmelerinin ve borç tavanı ile ilgili haberlerin piyasaların yönü üzerinde ana belirleyici olduğunu kaydediyor.

BIST 100 endeksinin 74.000 puanın altına gerilemesi durumunda 72.500 seviyesinin gündeme gelebileceğini ifade eden analistler, tepki alışlarının güçlenmesi durumunda ise 75.000 ve 75.700 seviyelerinin direnç konumunda olduğunu kaydediyor. (KKE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com