ABD'den 'demir kubbe'ye mali destek

ABD'den 'demir kubbe'ye mali destek
ABD Başkanı Barack Obama, İsrail'e 70 milyon dolar ek askeri yardımı onayladı
ABD Başkanı Barack Obama, Filistin, Suriye ve Lübnan'da bazı bölgeleri işgal eden, Suriye ve İran'ı tehdit eden İsrail'e 70 milyon dolar ek askeri yardımı onayladı. Yardımların, İsrail'in Suriye ve İran'a yönelik işgal tehditlerinin arttığı döneme gelmesi ise dikkat çekti.

"İSRAİL'E SARSILMAZ BAĞLILIK"
 
Obama, Oval Ofis'te İsrail'e 70 milyon dolar ek askeri yardımı öngören yasa tasarısını imzalarken yaptığı açıklamada, tasarının, ABD'nin ''İsrail'e sarsılmaz bağlılığını'' vurguladığını söyledi. 
 
Barack Obama, yeni askeri yardımın, İsrail ile sivil ve askeri işbirliğini geliştireceğini kaydetti. 
 
KISA MENZİLLİ FÜZE SİSTEMİ İÇİN
 
ABD'nin İsrail'e yapacağı askeri yardım, İsrail'in kısa menzilli füze savunma sistemi üretimini genişletmesine fayda sağlayacak. ''Demir Kubbe'' olarak bilinen sistem, yakın menzilden İsrailli sivillere atılan füzeleri durdurmakta başarılı olduğunu ispatladı. 
 
Obama'nın tasarıyı, Cumhuriyetçilerin başkan adayı Mitt Romney'in İsrail'e bu hafta sonu yapacağı geziden önce onaylamasının, geziyi gölgede bırakma hamlesi olduğu söyleniyor.Kampanyasında ABD'nin İsrail'e yardımını artırma sözü veren Romney, Obama'nın İsrail'e yönelik politikasını eleştiriyor. Obama yönetimindeki yetkililer ise İsrail'e rekor seviyede fon sağlandığını savunuyorlar.
 
NOBEL BARIŞ ÖDÜLLÜ BAŞKAN
 
ABD Başkani Obama, 2009 yılında  "dünyada nükleer silah stokunun azaltılması" çağrıları ve "Ortadoğu barışı için çalışması" nedeniyle Nobel Barış Ödülü'ne layık görülmüştü.
 
Norveç Nobel Komitesi, Obama'nın, "uluslararası diplomasiyi ve halklar arasındaki işbirliğini güçlendirme konusundaki olağanüstü çabalarından ötürü barış ödülünü" kazandığı ifadesi kullanmıştı. Obama da ödülü “eylem çağrısı” olarak kabul ettiğini açıklamıştı.
 
Ancak tepkiler de yükselmişti. İşgal altındaki Afganistan'da bulunan Taliban sözcüsü Zabihullah Mujahid, “Obama’nın Afganistan’da barışa yönelik tek bir adım atmadı” diyerek eleştirirken, Filistinli İslami Cihad lideri Halid el-Bateş de, "ABD dünyadaki en büyük nükleer cephaneliğe sahipken ve Amerikan askerleri Afganistan ve Irak’ta masum insanları öldürmeye devam ederken, Obama’nın bir barış ödülü almasının anlamsız" olduğunu söylemişti. (SNK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com