ABD’den Erdoğan’a uyarı gibi “rica”

ABD’den Erdoğan’a uyarı gibi “rica”
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Gazze ziyaretini ertelemesinin daha iyi olacağını söyledi. Başbakanlık kaynakları ise gezinin ertelenmeyeceğini söylüyor.

İstanbul’daki Suriye Halkının Dostları Grubu Dışişleri Bakanları Toplantısı nedeniyle bir basın toplantısı düzenleyen John Kerry, şöyle konuştu:
 
“Potansiyel Gazze ziyaretiyle ilgili olarak da biz Başbakan Erdoğan’a, bunun ertelenmesinin daha iyi olacağını ve bazı nedenlerle bu ziyaretin şu anda gerçekleşmemesi gerektiğini düşündüğümüzü ifade ettik. Başbakan’ın tabii ki ne yapacağına veya yapmayacağına karar verme hakkı var ama bizim düşüncemiz şu ki bu ziyaretin zamanlaması, yoluna sokmaya çalıştığımız barış süreci için kritik. Tarafların dikkatinin dışarıdan mümkün olduğunca az dağıtılmasını istiyoruz. Dolayısıyla bu ziyaret için doğru koşulların beklenmesinin daha yararlı olacağını düşünüyoruz. Başbakan, bizi hüsnükabulle dinledi. Bu konuda çok düşünceli ve hassas olduğunu düşünüyorum. Gerekirse Washington’a geldiğinde de bu konuda ayrıca görüşülebilir. Şunu vurgulamak istiyorum ki Başbakan Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, bu süreçte yardımcı olmak konusunda son derece yapıcı ve istekliler ve bugüne kadar da böyle davrandılar. Onları, bu iklime yararlı katkı sağlayıcılar olarak görüyoruz.”
 
RUHBAN OKULU
 
Kerry, basın toplantısında Ruhban Okulu konusuna da değindi ve şöyle dedi: “Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile yaptığım görüşmede dini özgürlükler hakkında konuştuk. Bu özgürlüğü Türkiye benimsemektedir. Rum okulu (Ruhban Okulu) kısa sürede açılacaktır. Bu konudaki anlaşmazlık çözülecektir.” Kerry basın toplantısının ardından Fener Rum Patrikhanesi’ne gitti. Kerry’yi kapıda Patrikhane görevlileri karşıladı. Fener Rum Patriği Bartholomeos, John Kerry’yi Patrikhane’de gezdirip tarihiyle ilgili bilgiler verdi. Görüşmede Heybeliada Ruhban Okulu’nun açılmasıyla ilgili konuların da görüşüldüğü belirtildi. Yaklaşık 45 dakika süren ziyaretin ardından Kerry ve Patrik Bartholomeos birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi. Patrik tarafından kapıya kadar uğurlanan Kerry, ardından özel uçağıyla İstanbul’dan ayrıldı.
 
“PROGRAMDA DEĞİŞİKLİK YOK”
 
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Gazze’ye gitmemesi doğrultusunda mesaj vermesine, Ankara, “Erdoğan’ın Gazze programında değişiklik yok” tepkisi verdi.
 
Buna göre Erdoğan, 16 Mayıs’daki ABD ziyaretinden sonra Gazze’yi ziyaret edecek.
 
Hürriyet’e konuşan bir diplomatik kaynak, şunları söyledi:
 
“Kerry, 7 Nisan’da geldiğinde Başbakan Erdoğan’la görüşmesinde bu mesajı zaten vermişti. Bugün (dün) söyledikleri bizim için bilinmeyen bir şey, bir sır değil. Bu sözleri ‘ABD’den Erdoğan’ın Gazze ziyaretine tepki’ diye değerlendirmek yanlış bir yaklaşım olur. Şu an için Başbakan’ın Gazze programında bir değişiklik yok. Konu Erdoğan’ın 16 Mayıs’daki ABD ziyaretinde görüşülecektir. Zaten Kerry de bunu söylüyor. ABD’den sonra Gazze ziyareti gerçekleşecektir. Gazze ziyaretinin Ortadoğu Barışı’na katkı sağlayacağını Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu birçok kez dile getirmiştir.”
 
İRAN’A KARŞI TUTUM İDDİASI
 
Aynı yetkili, Kerry’nin “Türkiye-İsrail yakınlaşmasını İran’a karşı ortak bir tutum” gibi değerlendirmesine de şu tepkiyi verdi: “Ortadoğu ve Türkiye-İsrail ilişkileri hassas bir süreçten geçiyor. Yarın (bugün) Ankara’da tazminat konusunda çok önemli bir toplantı olacak. Bu toplantı öncesinde yapılan açıklamalara dikkat etmek gerekir. İsrail bizim tüm dünya kamuoyunca bilinen şartlarımızı kabul ettiği için Tel Aviv’le bir şekilde irtibat kurulmuştur. İsrail’in özür dilemesinin, İran veya üçüncü bir başka ülkeyle hiçbir şekilde bağlantısı yoktur. Bu doğrultuda bir pazarlık söz konusu değildir.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com