ABD'den İsrail'e tepki

ABD'den İsrail'e tepki
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Toner'den açıklama.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te yeni yerleşim birimlerinin inşasıyla ilgili, İsrail hükümetine bu tür adımların ABD politikasına zıt düştüğünü net biçimde belirttiklerini bildirdi.

Toner, yaptığı yazılı açıklamada, ''ABD'nin, Batı Şeria'daki yerleşim faaliyeti ve Doğu Kudüs'te konut inşası da dahil olmak üzere, tüm tek taraflı adımlara karşı çıktığını'' belirterek, ''bu tür adımların doğrudan, ikili müzakerelere yeniden başlanması çabalarını karmaşıklaştıracağını ve bu müzakerelerin neticesine ilişkin peşin hüküm riski yarattığını'' kaydetti.

''Bunun, özellikle hassasiyet taşıması itibarıyla E-1 bölgesinde inşaat faaliyetini kapsadığını'' vurgulayan Toner, ''bu bölgede bir inşaat faaliyetinin, iki devletli çözüme ulaşma çabalarına özellikle hasar vereceği'' değerlendirmesinde bulundu.

Toner, açıklamasına şöyle devam etti:

''İsrail hükümetine, bu tür adımların ABD politikasına zıt düştüğünü net biçimde belirttik. ABD ve uluslararası toplum, tüm tarafların barışa ulaşma çabalarında yapıcı bir rol oynamasını bekliyor. Tarafları, tek taraflı adımlara son vermeye ve doğrudan müzakerelere geri dönecek somut adımlar atmaya çağırıyoruz, böylece tüm konular tartışılabilir ve yan yana barış içinde yaşayan iki devlet hedefi hayata geçirilebilir.''

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney de günlük basın brifinginde yaptığı açıklamada, İsrailli liderleri, tek taraflı bu kararları yeniden gözden geçirmeye ve itidal göstermeye çağırdıklarını belirterek, bu tür adımların amaca zarar verici olduğu ve iki devletli çözüm için doğrudan müzakerelere yeniden başlanmasını zorlaştırdığı uyarısında bulundu.(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com