ABD’den tehdit gibi açıklama!

ABD’den tehdit gibi açıklama!
Yaşanan siyasi krizin arkasında özellikle ABD veya İsrail’in parmağı olduğuna dair iddiaların devam etmesi halinde Ankara-Washington arasındaki ilişkilerde gergin dönemler görülebileceği belirtildi.

ABD’deki Türkiye uzmanı Lehigh Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof.Dr. Henri Barkey, Türkiye’de 17 Aralık’ta başlayan yolsuzluk ve rüşvet soruşturması ardından ortaya çıkan siyasi krizin arkasında özellikle ABD veya İsrail’in parmağı olduğuna dair iddiaların devam etmesi halinde Ankara-Washington arasındaki ilişkilerde gergin dönemler görülebileceğini söyledi.

Amerika’nın Sesi Radyosu, Türkiye’deki soruşturma ve operasyonların ardından ABD yönetiminin Pennsylvania’da yaşayan Gülen hareketinin lideri Fethullah Gülen’i koruduğuna dair iddiaların ortaya atıldığını, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, isim vermeden ABD’nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone hakkında “Seni ülkemizde tutmak zorunda değiliz” dediğini aktardı. İki ülke arasındaki ilişkilere ilişkin radyonun sorularını yanıtlayan Amerika’daki Türkiye uzmanı Prof.Dr. Henri Barkey, ABD’nin Türkiye’nin en büyük müttefiki olduğunu ve Türk hükümetine çok yardımı dokunduğunu anlatırken, “Bunun ardından hükümet, kendi yandaşlarını Amerika aleyhine döndürdü ve her türlü korkunç şeylerle suçladı. Bu söylediklerini destekleyemezler, çünkü hiçbir kanıta dayanmıyor” dedi. Barkey, son gelişmelerin ilişkilerin gerilemesine giden sürecin daha başlangıcı olduğunu öne sürdü.

“OY ORANI YÜZDE 42’YE DÜŞERSE DAHA AKTİF MUHALEFET OLUR”

Erdoğan-Gülen kavgasının, hükümet ile yargı arasında bir mücadeleye döndüğüne dikkati çeken Prof.Dr. Barkey, Türkiye’de hükümetin emniyet ve yargı içindeki görevden alma ve yer değiştirmelerinin, bu kurumların Gülen hareketine sempati duymayan üyelerini de etkilediğini ve eninde sonunda bu kişilerin de tepkisine yol açacağını düşündüğünü anlattı. Amerikalı uzman, 30 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerin, Türkiye siyasetinde çok önemli bir gösterge olacağını, Başbakan Erdoğan’ın bu seçimlerde yüzde 50’nin üzerinde oy almasının kendisini daha güvende hissetmesine yol açacağını, AK Parti oylarının yüzde 42 civarına düşmesinin, Türkiye’de daha aktif bir muhalefet oluşmasına neden olabileceğini değerlendirdi. Barkey, Türkiye’de muhalefetin çok zayıf olduğu ve AK Parti’ye alternatif oluşturamadığını savunan birçok uzmanın aksine, iktidar partisinin yerel seçimlerde kaybedebileceği az miktarda oyun bile, CHP ve MHP gibi muhalefet partilerini daha da cesaretlendireceğini ifade etti.(MUE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com