ABD'den Türkiye'ye tehdit gibi açıklama!

ABD'den Türkiye'ye tehdit gibi açıklama!
ABD Hazine Bakanlığı, Türkiye'nin İran'a altın sattığını ve bu yasağı ihlal edenlere yaptırım uygulanacağını söyledi...

ABD Hazine Bakanlığı, Türkiye'nin İran'a altın sattığı konusunda kuşku olmadığını söyledi ve altın yasağını ihlal edenlere yaptırım uygulayacaklarını belirtti.

ABD, devletlerin ya da özel şirketlerin İran'a altın satmalarına getirdiği ve 1 Temmuz'dan itibaren geçerli olacak yasağı titizlikle uygulayacağını ve Türkiye'den de altın gittiği konusunda kuşku olmadığını açıkladı.

ABD Hazine Bakanlığı'nın Terör ve Mali İstihbarat Müsteşarı David S. Cohen, dün Kongre'de yaptığı açıklamada, İran para birimi riyalin uğradığı büyük değer kaybının ardından İran'a yapılan altın satışlarında artış olduğunu söyledi.

Cohen, Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'nde yaptığı açıklamada, "Sizi temin ederim ki İran dışından herhangi birinin İran devletine altın sattığını gösteren her türlü kanıtı çok dikkate inceliyoruz" dedi.

YAPTIRIMLARI İSTİSNASIZCA UYGULAYACAĞIZ

Cohen ABD'nin, "... altın yasağını ihlal eden herkese karşı yaptırımlarımızı istisnasız ve korkusuzca uygulayacağımızı hem devletlere hem de özel sektöre" açıkça belirttiğini söyledi.

Türkiye'den İran'a yapılan altın satışlarında bir artış olup olmadığı sorusuna Cohen, "Türkiye'den İran'a altın gittiği konusunda hiç kuşku yok" yanıtını verdi.

"Bunu büyük ölçüde İran vatandaşlarının riyalin değer kaybına karşı kendilerini korumaları olarak alıyoruz.

"Bir anlamda artan altın ticareti, riyalin değerini düşürmek için uyguladığımız yaptırımların başarısının yansımasıdır."

RİYALİN DEĞERİ DOLAR KARŞISINDA ÜÇTE İKİ DÜŞTÜ

Batılı ülkelerin, İran'ın bankacılık sistemini ve petrol ihracatını hedef alan yaptırımlarının etkisiyle 2011 yılı sonlarından bu yana riyal dolar karşısındaki değerinin üçte ikisini kaybetti.

İran'ın sürdürdüğü nükleer faaliyetler nedeniyle uygulanan yaptırımlar, İran halkı üzerinde ağır bir mali baskı yaratıyor.

İran'ın nükleer çalışmalarını durdurmasını isteyen ABD, 1 Temmuz'dan itibaren İran'daki devlet ya da özel kuruluşlara ve İran vatandaşlarına altın ve her türlü değerli maden satışını yasaklayacak.

İran nükleer silah yapımını amaçladığı iddialarını reddediyor ancak gerektiğinde nükleer silah yapımında kullanılabilecek nükleer yakıt üretimi için sürdürdüğü uranyum zenginleştirme çalışmalarını durdurmuyor. (IUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com