AB'de alay konusu olduk

AB'de alay konusu olduk
AP Türkiye Raportörü Oomen-Ruijten: Türkiye Raportörü iseniz bir anınız bile sıkıcı geçmez.

Oomen-Ruijten’ın bürosundan Türkiye’de son yasal düzenlemelere ilişkin “Bu yasaların Türkiye’yi Kopenhag kriterlerine giden yoldan uzaklaştırdığını hissediyoruz” açıklaması geldi.

Avrupa Parlamentosu Dış İşleri Komisyonu, aylarca süren görüşmelerin ardından sert Türkiye Raporu’nu ve buna ilişkin karar tasarısını onaylamasından sonra Raportör Ria Oomen-Ruijten’ın Komisyon üyelerine “Türkiye raportörü olursanız bir anımız bile sıkıcı geçmez” esprisini yaptığı ortaya çıktı.

Komisyon’daki yapılan görüşmeleri yansıtan EUObserver, AP üyelerinin Türkiye’yi reforma doğru ittiklerini belirtirken görüşmelerin Türkiye’deki gelişmelerin nedeniyle uzadığını kaydetti.
Habere göre, Hollandalı muhafazakar parlamenter Oomen-Ruijten, oylamanın ardından Komisyon üyelerine, “Türkiye raportörü olursanız bir anınız bile sıkıcı geçmez” dedikten sonra “Ülkeyi reform edeceklerini umuyoruz çünkü refah içinde bir devlet istiyorlarsa eğer reform gerekir” sözlerine ekledi.
Karar tasarısının “kısmen Erdoğan’ın kontrolü sıkılaştırmasına bir yanıt olduğunu” düşünen EUObserver, karar metindeTürkiye’deki yeni yasal düzenlemelerden dolayı “derin kaygı” ifade edildiğine dikkat çekiyor.

YENİ YASALAR TÜRKİYE’Yİ “KOPENHAG KRİTERLERİNDEN UZAKLAŞTIRIYOR”

Bu arada haberde Oomen-Ruijten bürosundan EUObserver’e yapılan “Bu yasaların Türkiye’yi Kopenhag kriterlerine giden yoldan uzaklaştırdığını hissediyoruz” açıklamasına da yer veriliyor.

EUObserver ayrıca, Hollandalı liberal parlamenter Marietje Schaake’nin “Türkiye’deki kriz, hukuk üstünlüğünü özünü istikrarsızlaştırıyor ve durum giderek kötüleşiyor” sözleri de yansıtıyor.(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com