AB'de Aşık Veysel kriterleri

AB'de Aşık Veysel kriterleri
AVRUPA Birliği'ne (AB) Türkiye'nin katılım süreci ile ilgili bilgilendirme göreviyle kurulan bilgi merkezlerinin 20'incisi Sivas'ta hizmete girdi.

AB Türkiye Delegasyonu Müsteşarı Michael Miller, açılış konuşmasında "Aşık Veysel'in şiirlerinde vurgulanan diyalog, karşılıklı anlayış ve dostluk AB ilişkilerinin sürdürülmesinde örnek olmalıdır" dedi.

DHA'dan Halife YALÇINKAYA'nın haberine göre; İlki 1996 yılında Gaziantep'te açılan ve halen 19 ilde faaliyet gösteren AB Bilgi Merkezlerinin 20'incisi Sivas Ticaret ve Sanayi Odası(STSO) binası içinde hizmete girdi. STSO'nun işbirliği ile hayata geçirilen AB Bilgi Merkezi'nin açılışı törenle gerçekleştirildi. Törene Sivas Valisi Ali Kolat, AB Türkiye Delegasyonu Müşteşarı Michael Müller, Belediye Başkan Yardımcısı Orhan Demirok, Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Aydın ve STSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Yıldırım ve oda üyeleri katıldı. Açılış konuşmasını yapan STSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Yıldırım, Türkiye'nin AB'nin zenginliklerinden yararlanmak için değil, zenginliğini AB'ye taşımak için üye olmayı istediklerini söyledi.

AŞIK VEYSEL ÖRNEĞİ

Sözlerine Türkçe olarak "Aşık Veysel'in şehri Sivas'ta sizlere hitap ettiğim için çok mutluyum" şeklinde başlayan AB Türkiye Delegasyonu Müsteşarı Michael Miller, 20'inci bilgi merkezini Sivas'ta açmaktan dolayı mutlu olduklarını belirterek, ekonomik, siyasi ve sosyal açıdan dinamik bir ilde bilgi merkezi bulunmasını önemsediklerini kaydetti. Miller, "Aşık Veysel'in şiirlerinde vurgulanan diyalog, karşılıklı anlayış ve dostluk AB ilişkilerinin sürdürülmesinde örnek olmalıdır. Burada kurulacak bilgi merkezi ile AB konusundaki bilgi ağı daha da genişleyecektir" dedi. Sivas Valisi Ali Kolat ise AB'ye katılım sürecindeki faaliyetleri önemsediklerini belirterek, özellikle AB'nin hibe projeleri ile ilgili desteklemelerinden kentin önemli ölçüde istifade ettiğini, dile getirdi. Konuşmaların ardından hazırlanan kurdele birlikte kesildi. Açılış anısına STSO Başkanı Osman Yıldırım, AB Delegasyonu Müsteşarı Michael Miller'e boynuz saplı bıçak ve kemikten yapılma tarak hediye etti. AB Bilgi merkezi, AB'nin politikaları ile Türkiye'de yürütülen projeler ve etkinlikler konularında halkı bilgilendirerek, AB'yi Türk vatandaşlarına yakınlaştırma faaliyetlerinde bulunacak.

AŞIK VEYSEL

7 yaşında geçirdiği çiçek rahatsızlığı sonucu görme yetisini kaybeden ve kendisini saz ve söze adayan ünlü Halk Ozanı Aşık Veysel Şatıroğlu, eserlerinde birlik ve beraberliğe önem veren sözleriyle gönüllerde taht kurdu. 1973 yılında 79 yaşındayken hayatını kaybeden ve arkasında bir çok ölümsüz eser bırakan ünlü halk ozanı Aşık Veysel Şatıroğlu'nun mezarı Şarkışla İlçesine bağlı Sivrialan Köyü'nde bulunuyor.

Etiketler:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com