AB'de nükleer santraller alarm veriyor

AB'de nükleer santraller alarm veriyor
Japonya'daki nükleer felaketin ardından Avrupa Birliği'nde stres testinden geçirilen nükleer santrallerin tamamına yakınında güvenlik açıkları bulundu.

AB Komisyonu'nun basına sızan raporunda, "Stres testi sonuçlarına göre nükleer santrallerin neredeyse hepsinde güvenliğin iyileştirilmesi gerekiyor" denildi.

18 Ekim'de toplanacak AB zirvesine sunulacak rapora göre, 134'ü aktif olmak üzere toplam 145 nükleer santralin bulunduğu AB'de, gerekli güvenlik iyileştirmelerinin maliyeti 25 milyar Avro'yu bulabilir.

Raporda, elektrik ihtiyacının yüzde 80'ini toplam 58 nükleer santralinden sağlayan Fransa, nükleer güvenlikte en kötü durumdaki ülke olarak gösterildi. AB Komisyonu, Fransa'dan acilen 19 nükleer santralde standartları yükseltmesini istedi.

AB Enerji Komiseri Günther Öttinger, nükleer stres testi raporunun basına sızması üzerine yaptığı açıklamada, "Avrupa'da her bir nükleer santralde en üst güvenlik standartlarının mevcudiyetini güvence altına almak için çalışmalıyız" dedi.

Belçika, denetimlerde ortaya çıkan yoğun çatlaklar ve sızıntı tehlikesi nedeniyle 2 nükleer reaktörünü Ağustos ayında belirsiz bir süreliğine kapatmıştı. (SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com