AB’den açlık grevi uyarısı

AB’den açlık grevi uyarısı
AB Komisyonu, Türkiye’de cezaevlerinde açlık grevi yapanlara “sağlıklarınızı ve hayatlarınızı riske atmayın” çağrısında bulundu.

AB Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyesi Stefan Füle’nin sözcüsü Peter Stanoaçlık grevine katılan tutuklu ve  mahkumların sağlık durumlarının kötüye gittiği yönündeki haberlerden endişe  duyduklarını belirtti.
 
Stano, ”Açlık grevindekilere sağlıklarını ve hayatlarını riske atmamaları çağrısında bulunuyoruz. Tutuklu ve mahkumların sağlık durumlarının daha kötüye gitmemesi için uluslararası insan hakları normlarına uygun şekilde  çaba gösterilmesi çağrısında bulunuyoruz” dedi.
 
AB Komisyonu olarak Kürt meselesinin tatminkar şekilde çözülmesinin önemini bir kez daha vurgulamak istediklerini belirten Stano, ”Güneydoğu barış,  demokrasi ve istikrar yanında sosyal, ekonomik ve kültürel kalkınmaya ihtiyaç duyuyor. Bu sadece bölge halkının sosyal, ekonomik ve kültürel haklarını genişletecek somut önlemler üzerinde konsensüs sağlanmasıyla gerçekleştirilebilir” ifadesini kullandı.
 
Sözcü Stano, Kürt meselesine ve güneydoğudaki diğer sorunlara çözüm bulunması için tüm demokratik güçlerin mümkün olduğunca geniş katılımının  sağlanmasını ve meselelerin temel özgürlüklere tam saygılı şekilde, şeffaf ve  samimi şekilde tartışılmasını tavsiye etti. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com