AB'den hükümete HSYK uyarısı

AB'den hükümete HSYK uyarısı
Avrupa Birliği Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Stefan Füle hükümete 3 ayrı mektupla endişelerini anlattı

Geçen hafta Strasbourg’da AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşen AB Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyesi Stefan Füle, bu süreçte muhatabına 3 mektup gönderip yargıyla ilgili yasa tasarısı konusunda endişelerini aktardı.

14 Ocak tarihli ilk mektupta Füle, TBMM komisyonundaki görüşmeler sırasında tasarı üzerinde yapılan değişikliklerden kendilerinin haberdar edilmemesinden şikâyet etti. Buna karşın tasarının ilk hâli üzerine yaptıkları değerlendirmeyi paylaşmak istediğini vurgulayan Füle, “Mevcut tasarıya göre Adalet Bakanı’nın HSYK’yı fiilen kontrol edeceğini” belirtti. Füle “Bu durum Türkiye’de yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı ile kuvvetler ayrılığı üzerine ciddi endişeler doğurmuştur” dedi.

Füle, 20 Ocak tarihli 2. mektubunda “Tasarıdaki değişikliklerle doğru yönde bazı adımlar atılmış olsa da önceki mektubumda belirttiğim endişelerin önemli bir kısmı sürüyor” dedi. ‘Önemli yetkilerin’ HSYK’dan alınıp Bakan’a devredilmesinin Kopenhag Kriterleri’ne aykırı olduğunu vurguladı.

22 Ocak tarihli mektupta da Füle, yeni tasarıya göre Adalet Bakanlığı’nın sadece HSYK’yı değil, Türkiye Adalet Akademisi’ni de kontrol edeceğini belirterek AB kriterlerine göre bu kurumun hükümetten bağımsız olması gerektiğine vurgu yaptı. AB’nin tüm üye ülkeler için bu pozisyona sahip olduğu ifade edildi. (MRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com