AB'den Suriye'deki Kimyasal Silah Tedbirine 12 Milyon Euro

AB'den Suriye'deki Kimyasal Silah Tedbirine 12 Milyon Euro
AB Komisyonu, Suriye'deki kimyasal silahların imhası sürecini yürüten Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (KSYÖ) 'ye 12 milyon avroluk mali katkı sağladı.

AB Komisyonu, Suriye’deki kimyasal silahların imhasına yönelik sürece katkıda bulunmak amacıyla vermeyi taahhüt ettiği 12 milyon euroluk kaynağı, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (KSYÖ) Genel Direktörü Büyükelçi Ahmet Üzümcü’nün katıldığı bir törenle serbest bıraktı.

Kaynak, geçen eylül ayında başlatılan imha sürecinde kullanılmak üzere oluşturulan fona aktarılacak. AB Komisyonu’nun kalkınmadan sorumlu üyesi Andris Piebalgs, Suriye’ye uygulanan programın, çapı ve zamanlaması açısından daha önce örneğine rastlanmamış nitelikte olduğunu söyledi.

Üzümcü de AB’nin uzun yıllardır KSYÖ’ye büyük destek verdiğini belirterek, “Suriye’deki kimyasal silahların imhası, uluslararası toplumun ortak çabasını gerektiren son derece zorlu ve karmaşık bir operasyon” dedi.

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton da yaptığı yazılı açıklamada, aralıkta verilen taahhüdün yerine getirilmesinden duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “Bu, Cenevre barış görüşmeleri açısından tamamlayıcı nitelikte önemli bir adım” ifadesini kullandı.

AB, bugün yaptığı mali katkının yanı sıra şu ana kadar Suriye'deki operasyona 4,5 milyon euroluk teknik ve lojistik destek sağladı. AB’nin 2004’ten bu yana KSYÖ’ye yaptığı katkı ise 9.4 milyon Euro seviyesine ulaşmış durumda. (BRÜKSEL / AA) (mce)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com