AB'den Türkiye'ye basın özgürlüğü eleştirisi!

AB'den Türkiye'ye basın özgürlüğü eleştirisi!
AB Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle, T24'den Hazal Özvarış'ın sorularını yanıtladı.

Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne tam üyeliğini kabulünden, ülkedeki basın özgürlüğü ve sansürlere kadar birçok konuda önemli açıklamalarda bulunan Stefan Füle, Türkiye'nin tam üyeliğinin reformların hızına bağlı olduğunu vurguladı.

T24'e konuşan Füle söyleşisinden önemli başlıklar şu şekilde:

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'nun hazırladığı 2013 Türkiye İlerleme Raporu geçen hafta açıklandıktan sonra dün AB Genel İşler Konseyi Türkiye ile üyelik müzakarelerinde "Bölgesel Politika ve Yapısal Araçların Koordinasyonu" başlıklı 22. faslın açılmasına onay verdi.
 
Böylece, AB üyeliği için müzakere yürütülen 35 fasıldan 14'ü (Bilim ve araştırma, İşletme ve sanayi politikası, İstatistik,  Mali kontrol, Trans-Avrupa ağları, Tüketici ve sağlığın korunması, Fikri mülkiyet hukuku, Şirketler hukuku, Bilgi toplumu ve medya, Sermayenin serbest dolaşımı, Vergilendirme, Çevre, Gıda güvenilirliği, Veterinerlik ve bitki sağlığı politikası, Bölgesel politika ve yapısal araçların koordinasyonu) açılmış oldu. 1999'da aday ülke statüsü verilen ve AB üyeliği için müzakerelere 2005'te başlayan Türkiye'nin hanesinde bugüne kadar geçici de olsa kapatılabilen tek fasıl "Bilim ve araştırma" oldu. 
 
T24 olarak, açıklamalarında Türkiye ile müzakerelerde "Yargı ve temel haklar" başlıklı 23. ve "Adalet, özgürlük ve güvenlik" başlıklı 24. fasılların da açılması mesajını veren AB Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle'ye sorduk. Füle, süreçte AB'nin tavrındaki noksanlıklardan Türkiye kamuoyu için psikolojik eşik haline gelen vize muafiyetine, Türkiye'de medya sahipliği mimarisinin yarattığı sorunlardan ana dilde eğitime kadar pek çok konuda görüşlerini T24 ile paylaştı.
 
Üyelik sürecinde iki tarafa da sorumluluk düştüğünü "AB fasılların açılmasını sağlamalı; Türkiye, kriterleri karşıladığından emin olmalı" sözleriyle dile getiren Füle, İlerleme Raporuna'da Türkiye'ye eleştiri yöneltilen önemli sorunlar arasında yer verilen basın özgürüğü konusunda "Gazeteciler şiddet, baskı ve tehdit korkusu olmadan ya da oto-sansür ihtiyacı hissetmeden işlerini yapabilmeliler" vurgusu yaptı. Füle, İlerleme Raporu'ndaki tespitlere dayanarak "Türkiye'de medya mülkiyeti yapısı ile yüksek düzeyli siyasi baskının medya özgürlüğünü etkilediğini gözlemlediklerini" kaydetti.

Hazal Özvarış'ın gerçekleştirdiği Stefan Füle söyleşisinin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

(DSE)


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Fox TV’ye çirkin saldırı14 Ocak 2015 Çarşamba 12:55
 • Yandaş medya açık açık hedef gösterdi14 Ocak 2015 Çarşamba 12:45
 • Havuz yazarı konferanstan kovuldu13 Ocak 2015 Salı 13:24
 • Economist: Türk medyası için zor zamanlar09 Ocak 2015 Cuma 11:04
 • “AKP basını bitirdi“09 Ocak 2015 Cuma 10:26
 • "Bu ayıp, bu kan asla temizlenemeyecek"08 Ocak 2015 Perşembe 16:50
 • Atilla Taş'tan olay yaratan 'Yüce Divan' tweeti!06 Ocak 2015 Salı 11:11
 • Hülya Avşar'dan Sözcü'ye dava!25 Aralık 2014 Perşembe 10:49
 • Milliyet'te deprem, hangi isimlerin görevine son verildi?17 Aralık 2014 Çarşamba 11:27
 • Abdülkadir Selvi'nin kafası karıştı15 Aralık 2014 Pazartesi 10:54
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com