AB'den Türkiye'ye övgü!

AB'den Türkiye'ye övgü!
AB ilerleme raporunda, Türkiye'nin rekabet faslındaki faaliyetleri bazı eksikliklere rağmen övgüyle değerlendirildi.

Raporda, ''Antitröst ve birleşme-devralmaların kontrolü alanındaki uyum bağlamında Türkiye iyi bir sicile sahiptir. Rekabet Kurumu antitröst kurallarını yeterli seviyede bir bağımsızlıkla, etkili bir şekilde uygulamaktadır. Devlet yardımları konusunda önemli ilerlemeler kaydedilmiştir'' denildi.

İlerleme raporunun rekabet faslında, rekabet politikasının antitröst alanında ileri düzeydeki uyumu temelinde, Türkiye'nin bu alanda bir takım yeni ilerlemeler kaydettiği belirtildi.

Rekabet Kurumu'nun birleşme-devralmalar hakkında uygulamaya yönelik olarak çıkardığı mevzuat sayesinde, AB birleşme-devralma kuralları ile daha fazla uyum sağlandığına dikkat çekilen raporda, şöyle denildi:

''Rekabet Kanunu halen, toplam pazar payı yüzde 20'nin altında kalan bankacılık birleşme ve devralmalarını kapsamamaktadır. Türkiye henüz yatay işbirliği anlaşmaları ve de minimis kurallarına ilişkin müktesebatı da iç hukukuna aktarmamıştır. Türkiye'nin halen kamu teşebbüsleri ile münhasır ve özel haklara sahip teşebbüsler hakkında birtakım kuralları iç hukuk sistemine aktarması beklenmektedir. Rekabet Kurumunun idari kapasitesi genel anlamdaki yüksek seviyesini hala korumaktadır. Rekabet Kurumunun idari ve işlevsel bağımsızlığı yeterli olmaya devam etmekte olup, personelinin eğitimine üst seviyede önem vermektedir.''

OTOMOTİV VE BANKACILIK SEKTÖRÜNDEKİ KARARLAR

Kurumun ayrıca özellikle bankacılık ve otomotiv sektörlerinde aldığı bir takım önemli kararlar sayesinde rekabet kurallarının uygulanması konusundaki sicilini güçlendirdiği vurgulandı.

DEVLET YARDIMLARINDA ÖNEMLİ İLERLEMELER KAYDEDİLDİ
''Devlet yardımları konusunda önemli ilerlemeler kaydedildiği söylenebilir'' denilen raporda, Devlet Desteklerinin İzlenmesi ve Denetlenmesi hakkında Kanunun kabul edilmesini takiben devlet yardımı programlarına ilişkin gayrı resmi bir envanter oluşturulduğu ve Devlet Desteklerini İzleme ve Denetleme Kurulu atandığı hatırlatıldı. Halihazırda bir eğitim müfredatının uygulandığı belirtilen raporda, Kurulun kuruluşunun halihazırda tamamlandığı ve kurulun ilgili uygulama mevzuatını hazırlamaya başladığı kaydedildi.

Özellikle alınan toplam yardım miktarlarına ilişkin tavan seviyeler öngörülmesi suretiyle, Temmuz 2009'da kabul edilen ekonomiyi canlandırma tedbirleri başta gelmek üzere Gümrük Birliği Kuralları ile, ayrıca serbest bölgelere ilişkin rejim ile uyum sağlanmasına yönelik olarak birtakım programlara halen ihtiyaç duyulduğuna işaret edilen raporun, sonuç bölümünde şu değerlendirmede bulunuldu:

''Antitröst ve birleşme-devralmaların kontrolü alanındaki uyum bağlamında Türkiye iyi bir sicile sahiptir. Rekabet Kurumu antitröst kurallarını yeterli seviyede bir bağımsızlıkla, etkili bir şekilde uygulamaktadır. Devlet yardımları konusunda önemli ilerlemeler kaydedilmiştir.

Özellikle, Devlet Desteklerini İzleme ve Denetleme Kurulu oluşturulmuştur. Bununla birlikte, mevcut Devlet yardımları programlarının uyumlaştırılması konusunda daha fazla çalışma yapılması gereklidir.''

REKABET KURUMU BAŞKANI KALDIRIMCI
Rekabet Kurumu Başkanı Nurettin Kaldırımcı da A.A muhabirine rapora ilişkin yaptığı değerlendirmede, ''Avrupa Komisyonu'nun tespiti bir hakkın teslimidir, kurumumuzun başarılı olduğunun bir bakıma yabancı gözlemciler tarafından kabul edilmesidir, teyit edilmesidir. Bu bizi sevindirmektedir'' dedi.

Avrupa Komisyonu'nun öteden beri Türkiye ile ilgili olarak hazırladığı raporlarda genellikle Rekabet Kurumu hakkında olumlu kanaatler bulunduğunu belirten Kaldırımcı, bu anlamda daha da başarılı olmak, eksiklikleri gidermek için çabalarına devam ettiklerini ifade etti.

Bu zamana kadarki raporlarda devlet destekleri ile ilgili bir mevzuatın olmadığı ve uygulamanın bulunmadığı yönünde bir eleştiri olduğu hatırlatan Kaldırımcı, geçen yıl devlet desteklerinin izlenmesi denetlenmesine dair kanun çıktığını ve bir genel müdürlük bünyesinde kurul oluşturulduğunu kaydetti.

Kaldırımcı, ''Şimdi eskiye göre Türkiye rekabetçi açıdan daha çok sistemini tamamlamış durumunda, mevzuat itibariyle uygulamaların da bu yönde, en kısa sürede hem antitröst tarafıyla hem devlet yardımlarının izlenip denetlenmesi boyutuyla gelişeceğini bekleyebiliriz'' diye konuştu.

Kurumun baştan beri rekabet anlamında bulunduğu gündemi yakından takip ettiğine ve rekabet hukuku konusunda en başarılı ülkelerde olup bitenleri izlediğine dikkati çeken Kaldırımcı, bu kapsamda çalışanların eğitimine de büyük önem verdiklerini söyledi.

Kaldırımcı, ''modern dünyadaki rekabetle ilgili gelişmeleri takip ederek biz de kendi ülkemizde yapmamız gerekenleri ortaya koymaya çalışıyoruz'' dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com