Abdi İbrahim'de organize suç işlediler

Abdi İbrahim'de organize suç işlediler
Şirket hayali depolara ilaç satışı yapmış gibi gösterip aylardır prim aldığı iddiasıyla 300 kişiyi işten attı

Geçen günlerde ‘düşük kaliteli ilaç üretimi’ konusu ile gündeme gelen Abdi İbrahim, şimdi de işten çıkarılan 300’e yakın ilaç mümessili ile gündemde.

Tazminatları ödenmeden İş Kanunu’nun 25. maddesi kapsamında çalışanların sözleşmeleri ‘hayali ilaç satışı’ yaptıkları gerekçesiyle feshedildi. İşten çıkarılan 300 çalışanın neredeyse tamamını ilaç mümessilleri oluştururken, bazı bölge müdürlerinin de ‘iş takiplerini yerine getirmedikleri’ gerekçesiyle işlerine son verildi.

Radikal gazetesinin haberine göre konu ile ilgili soruları yanıtlayan Abdi İbrahim Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Barut, yaklaşık 300 ilaç mümessilinin hayali satış yaparak, şirketten haksız prim kazandığını iddia etti. İşten çıkarılanlar için savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını belirten Barut, “Bu işi yapanlar ağır cezada yargılanacak. Sonuçta kurdukları sistemle organize bir suç işlediler” dedi.

Hayali ilaç depolarından, hayali ilaç siparişi verilerek ilaç mümessillerinin Abdi İbrahim’den haksız prim elde ettiğini ifade eden bir sektör yetkilisi şu bilgileri verdi: “Kurulan sistemde genelde prim usulü çalışan ilaç mümessilleri, daha fazla kazanabilmek için hayali bir depo oluşturmuş. Bu depoya sözde eczanelerden sahte siparişler yapılmış. Hayali depo tarafından kesilen sahte faturalar, dünyadaki ilaç satış rakamlarını takip eden IMS firmasına gönderilmiş. IMS firması da gelen sahte faturaları, ilacı üreten firmaya raporlamış. İlaç firması da bu rakamları baz alarak ilaç mümessillerine prim ödemesi yapmış. Bu sistemi uygulayanlar hayali depoları ‘merdiven altı depo’ olarak adlandırıyor. Böylece ilaç firmasından haksız kazanç elde ediyorlar.”

Kurulan sistemin kısa sürede anlaşılmasının mümkün olmadığını kaydeden yetkili, “Piyasada çok ilaç var. Hatta her ilacın değişik versiyonları bulunuyor. Şirketlerin bu kadar çok veriyi takip etmesi, sahte işlemleri algılayabilmesi uzun sürebiliyor” dedi.

Konuyu Sağlık Bakanlığı’na bildirdiklerini söyleyen Barut, “Çıkarılan bütün işçilerden bakanlığın haberi var. Bundan sonra bu konu ile ilgili işten çıkarma olmayacak. Diğer şirketlerde bu konudan dolayı işten çıkarmalar başlayacak” dedi. Abdi İbrahim CEO’ su Süha Taşpolatoğlu da, “Sistemi biz de tam anlamıyla çözemedik. Şirket içinde araştırma yaparken rakamlarda tutarsızlık olduğunu gördük. Bunun üzerine yaptığımız araştırma sonucunda bu sistem karşımıza çıktı. Çalışmaları yaptık ilgilileri işten attık” dedi.

İŞTEN ATILANLAR EYLEM YAPACAK

İşten çıkarılan bir başka çalışan ise şunları aktardı: “Şirket içinde neredeyse bir mahkeme kurdular. Resmen sorgulandık. Bizi hırsızlıkla suçladılar. Hakkımızı aramak için biz de hukuki yollara başvurduk. İşten çıkarılanlar olarak eylem yapmaya hazırlanıyoruz. Gerekirse şirketin önünde yatacağız ve eylemi sürdüreceğiz.” Eski çalışan, “Şirket yetkilileri işten çıkarılanlara hayali depolar ve faturalar bulduğunu söyledi. 300 çalışanın da bu işin içinde olması mümkün değil. Ancak herkesi aynı suçlama ile işten çıkardılar” dedi.

TAZMİNAT VERMEMEK İÇİN BAHANE

İşten çıkarılanlar arasında bulunan ve şirkette yaklaşık 3-4 yıldır çalıştığını söyleyen bir ilaç mümessili ise tazminat vermemek için bu sistemin ortaya atıldığını savundu. 1500 çalışanı bulunan firmada neredeyse bütün ilaç mümessillerinin işten çıkarıldığını belirten eski çalışan, “Yaklaşık 2 ay önce bazı ilaç mümessillerini doktor ziyaretlerini az yaptıkları gerekçesiyle tazminatsız olarak işten çıkardılar. Şimdi de hayali satışları gerekçe göstererek mümessillerin işlerine son veriyorlar. Bölge müdürlerini de satışları denetlemedikleri için işten çıkardılar. Ancak yapılan satışları bölge müdürleri göremiyor. Rakamları bir tek IMS ve üst düzey şirket yetkilileri görüyor. Madem hayali satış var depolarından çıkmayan ilaçların primini neden ödüyorlar” ifadelerini kullandı. (LAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com