Abdi İpekçi kabri başında anıldı

Abdi İpekçi kabri başında anıldı
Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve başyazarıyken, uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitiren Abdi İpekçi, ölümünün 33. yılında Zincirlikuyu Mezarlığı'ndaki kabri başında anıldı.

Zincirlikuyu Mezarlığı'ndaki anma töreni yoğun kar yağışı altında yapıldı.

Anma törenine İpekçi'nin kızı Nükhet İpekçi , Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Orhan Erinç, Derya Sazak ve Mehmet Ali Birand ile çok sayıda gazeteci katıldı.

33 yıl önce hayatını kaybeden Abdi İpekçi, okunan dualarla anıldı. Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, İpekçi'nin öldürüldüğü günü bugün gibi hatırladığını belirterek, "Şehit edildiği gün olayı ilk duyanlardan biriyim. CHP Şişli Gençlik Kolları Başkanıydım. Olay yerine ilk gidenlerden biriyim. Aradan 33 yıl geçti ama olayın perde arkası tam olarak aydınlanmadı. Bir öndeki insanlar var, bir de arkadaki güçler var. Arkadaki güçler kimdi, tetiği kim çektirdi, bunların mutlaka aydınlanması lazım. Demokrasi kurallarının oturması için mutlaka üzeri kapalı hiçbir olayın kalmaması lazım. Her şeyin açığa çıkması lazım. 33 yıl geçti, dostları olarak buradayız. Barış isteyen, özgürlük isteyen insan haklarına saygı duyan bütün yurttaşlar burada. Ama istiyoruz ki artık Türkiye'nin ve dünyanın hiçbir yerinde silahlar konuşmasın, barış konuşsun" dedi.

Törende konuşan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Orhan Erinç'de Abdi İpekçi'yi bir kez daha saygı, sevgi ve özlemle andıklarını söyledi.

Aradan geçen süre zarfında dava dosyasının zaman aşımına uğradığını ifade eden Erinç, ''Daha önceki yıllarda, 'İpekçi cinayetinin ardındaki karanlık güçleri bulun' çağrılarımızı tekrarlama olanağımız artık yok'' dedi.

Erinç, Türkiye'de İpekçi cinayeti başta olmak üzere, öldürülen gazetecilerin kimilerinin faillerinin meçhul kaldığını, kimilerinin ise tetikçilerinin bulunarak arkalarındaki güçlerin bulunmadığını, bu durumun da gazeteci cinayetleri konusundaki isyanı devam ettirdiğini belirtti.

Türkiye'de gazetecilik meslek ilkelerinin yazılı hale gelmesinde İpekçi'nin büyük payı olduğunu belirten Erinç, ''İpekçi'nin çalışmaları sayesinde bu ilkeler 24 Temmuz 1960 tarihinde hayata geçmiştir. Abdi İpekçi, Basın Ahlak ilkelerini saptamış ve bunu en iyi uygulayan insan olmuştur. Buna rağmen katillerinin bulunamaması hem siyaset hem de yargı açısından pek de iyi olmayan değerlendirmelerle tarihe geçecek kayıpların başında gelmektedir'' diye konuştu.(SNE)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com