ABD'li aktörden Mahsun'a övgü

ABD'li aktörden Mahsun'a övgü
ABD’li aktör ve yönetmen Danny Glover, Mahsun Kırmızıgül’ü göklere çıkardı.

 

Cehennem Silahı ve Alcatraz’dan Kaçış gibi unutulmaz filmlerin oyuncusu ABD’li aktör ve yönetmen Danny Glover, Roma’da DHA’nın sorularını yanıtladı. New York’ta Beş Minare filminde beraber çalışma fırsatı bulduğu Mahsun Kırmızıgül’ü göklere çıkaran Glover, “O çok farklı bakış açısına sahip, muhteşem bir yönetmen ve oyuncu” dedi.
 
Danny Glover, İtalyan Stars Pictures adlı yapımcılık şirketinin davetlisi olarak geldiği Roma’da DHA’ya konuştu. Kaldığı otelin lobisinde buluştuğumuz 65 yaşındaki aktör, takım elbisesinin içine kombine ettiği tişörtü ve kahverengi spor şapkasıyla karşımıza çıkıyor. 
 
Fırsat bulmuşken ilk kez bir Türk yönetmenle çalışmanın nasıl bir deneyim olduğunu sorduk. Mahsun Kırmızıgül’ün senaryosuna imza attığı ve aynı zamanda yönetmenliğini de üstlendiği 2010 yılı yapımı New York’ta Beş Minare filminde “Marcus” rolüyle yer alan Glover, Kırmızıgül’ün iyi bir oyuncu olduğu kadar muhteşem bir yönetmen de olduğunu söyledi. 
 
“MAHSUN İŞİNİ BİLİYOR”
 
Ünlü oyuncu, “Şunu söyleyebilirim ki tüm yönetmenler bir vizyona sahipler. Mahsun’un vizyonu, işine hakimiyeti kısaca yönetmenliği beni çok etkiledi. Onunla harika zaman geçirdim ve çok farklı bir deneyim yaşadım” diye Kımızıgül’ü anlattı. 
 
Çekimler sırasında zaman zaman konsantrasyon sorunu yaşadığını ifade eden Glover, “Mahsun o anlarda beni kendime getirip, önemli olduğumu hissettirmeyi başardı” dedi. 
 
“DENEYİMİNİ AMERİKA’YA TAŞIMASI BENİ MUTLU ETTİ”
 
Holywood yıldızı, ABD’li yönetmenlerle Mahsun Kırmızıgül’ü de kıyaslamadan edemedi. Çalıştığı yönetmenin, Türk, Japon ya da bir Afrikalı olmasının kendisi için önem arz etmediğini belirten aktör, “Her yönetmen kendi çapında bir başarıya sahip. Önemli olan kapasitesi ve becerisidir. Bazen Amerikalı yönetmenler kendilerini çok fazla sınırlıyorlar. Ancak Mahsun gibi, dünyaya farklı perspektiften bakan birisinin, deneyimini Amerika’ya taşıması beni çok mutlu etti. O ne yapacağını gayet iyi bilen bir yönetmen” diye konuştu. 
 
“WALL STREET EYLEMLERİ MUHTEŞEM”
 
Gelecek projeleriyle ilgili sır vermeyen 65 yaşındaki oyuncu, sinema kariyerinin yanı sıra sıkı bir insan hakları savunucusu ve de politik aktivist. ABD’nin Irak’ı işgaline şiddetle karşı çıktı, ABD topraklarında casusluk yaptıkları gerekçesiyle tutuklanan Küba Beşlisine destek verdi, işsiz kalan fabrika işçilerinin eylemlerine katıldı ve daha niceleri. Küresel ekonomik kriz çerçevesinde doğan Wall Street’i işgal et hareketinin en ateşli destekçilerinden olan Glover’la aktivist yönünü de konuştuk. “Ben hayatım boyunca hatta ekonomi eğitimi aldığım öğrencilik hayatımdan beri politik olarak hep aktif oldum” diyen Glover, “Wall Street eylemleri de dahil olmak üzere dünyadaki tüm kriz karşıtı eylemlere yürekten katılıyorum. Bunlar muhteşem tepkiler” dedi. 
 
“AMERİKAN İŞ GÜCÜ KORUMASIZ”
 
Global ekonomik krizi titizlikle takip ettiğini vurgulayan oyuncu, “60’ların sonu ve 70’lerin başında, özellikle Güney Yarımküre, Afrika ve Güney Amerika’daki etkinlikleri izledim. Ve bu kriz Kuzey Yarımküre’nin kapısını da çaldı, Yunanistan, İspanya, İtalya ve ABD’deki işçi sınıfını vurdu. 
 
Şimdi dünyada 500’den fazla şehirde istihdam sorunu var ama bu süreç, bize resmi olarak açıklanandan daha geriye dayanıyor. ABD’de işgücü piyasası 35 yıldır durgun. 2. Dünya Savaşı’ndan sonra sendikaları yok etme çalışmaları başladı” diyerek Amerikan iş gücünün yüzde 88’inin de korumasız olduğunu aktardı. 
 
“LÜKSÜMÜZDEN KISALIM”
 
Global ekonomik krizin nedenlerinden birinin küreselleşme olduğunu ifade eden Glover, “Önceleri çok az kişi güç sahibiydi şimdi daha fazla güçlü, zengin insan var. Birçok ülke, kaynaklarını kendi kendilerine yettirebilecek derecede düzen oturtmuştu. Ne yazık ki şimdi bu dengeler küreselleşme sayesinde tahrip edildi. Çünkü dünya artık bir bütün” dedi. 
 
İnsanlığın ekosisteme yaptığı kötülüklerin de bunun nedenlerinden biri olduğunu düşünen ünlü oyuncu, “Örneğin Afrika kocaman bir kıta, birçok insan yaşıyor ama büyük kısmında ne yazık ki işleri olmadığı gibi birçok hastalıkla da mücadele etmek zorundalar. Birçoğu zengin ülkelere giderek çalışıyor, iş gücünü orada sergileyebiliyor. İlerleme, büyüme, açlık, işsizlik ne anlama geliyor kendimize sormalıyız. Lüksümüzden kısmayı göze alarak onlar için dünya için ne yapabiliriz bunu düşünmek lazım” diye konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com