ABD'li Büyükelçi'den Türkiye İtirafı

ABD'li Büyükelçi'den Türkiye İtirafı
ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Joseph Ricciardone, şimdiki Türkiye ile en son bıraktığı Türkiye arasındaki farkları bakın nasıl sıraladı..

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Joseph Ricciardone, "Şimdiki Türkiye ile en son bıraktığı Türkiye arasında çok farklar bulunduğunu, şimdiki Türkiye'nin birçok açıdan çok fazla ilerleme kaydetmiş bir ülke olduğunu" belirterek, "Daha zengin bir sivil toplum, Türkiye'nin geleceği ve yönelimi hakkında daha açık bir tartışma ortamı ve canlı bir medya gördüm" dedi.

Terör örgütü PKK'nın da "gelecek değil, geçmişte kaldığını" ifade eden Ricciardone, "Türk hükümeti, şimdi tüm Türklerin birinci sınıf vatandaş olduğunu vurguluyor ve bu da umudun teröristlere değil Türk halkına verilmesinin bir yolu. Başarıyı getirecek çizgi işte tam da bu" dedi.

Ricciardone, ABD'deki Türk-Amerikan çatı kuruluşları Türk-Amerikan Dernekleri Asamblesi (ATAA), Türk-Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF) ve Türk-Amerikan İttifakı (TAA) tarafından, Washington'da onuruna verilen resepsiyonda, Türk basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Daha önce ABD'nin Kahire Büyükelçiliğini de yapan Ricciardone, bir soru üzerine, "Türkiye ve Mısır'ın ortak tarihleri olduğunu ancak iki ülkenin demokrasi düzeyini karşılaştırmanın doğru olmadığını" belirterek, Türkiye'nin, demokratik gelişim açısından farklı bir noktada bulunduğunu ifade etti.

Ricciardone, Mısır'daki durum hakkında iyimser olup olmadığının sorulması üzerine, aralarında birçok dostunun da bulunduğu Mısır halkına çok inandığını, Mısır'da devlet ve hükümet kademelerinde de iyi insanların olduğunu, dolayısıyla bu ülkeye yönelik iyimser olmayı seçtiğini söyledi.

KAMUOYU ÖNÜNDE ELEŞTİRMENİN YERİ VE ZAMANI VAR

"Mısır'da görev yaptığı sürede hükümeti insan hakları konusunda eleştirmemekle" eleştirildiğinin hatırlatılması üzerine Ricciardone, o dönem hükümetle çok samimi diyaloğunun olduğunu anlatarak, "Kamuoyu önünde eleştirmenin yeri ve zamanı vardır" dedi.

Ricciardone, görev süresi boyunca Mısır halkıyla temas kurmaktan çok keyif aldığını, orada bulunduğu sırada sivil toplumun gelişmekte olduğunu, onların ortaya çıkışı ve gelişmesinin bir parçası olmaktan memnuniyet ve gurur duyduğunu söyledi.

MISIR'DA SİVİL TOPLUM O SIRALAR CANLANIYORDU


Mısır'da görev yaparken, Amerikan dernekleriyle de çalışan aktivist grupları ve derneklerini ziyaret ettiğini belirten Ricciardone, Amerikan Büyükelçiliğinin, aralarında çiftçiler, akademisyenler ve bilim adamları da bulunan Mısırlı sivil toplum gruplarıyla çok aktif ilişki içinde olduğunu, aynısını Türkiye'de de yapmayı ümit ettiğini belirtti.

"Mısır'daki sivil toplumun, sizin orada olduğunuz dönemden bu yana değiştiğini söyleyebilir miyiz?" sorusuna da Ricciardone, "Bence Mısır'daki sivil toplum o sıralar canlanıyordu, şimdi de canlanıyor. Bu iyi bir şey. Büyükelçilikler için halkla ve medyayla doğrudan temas içinde olmak çok önemli" diye konuştu.

Mısır'dan üç yıl önce ayrıldığını, şu anda da oradaki Amerikan büyükelçiliğinin sivil toplumla temaslarını sürdürdüğünden emin olduğunu belirten Ricciardone, "Tüm Amerikan elçilikleri, bulundukları ülkelerin sivil toplum gruplarına kapılarını açık tutarlar. Bu, Türkiye için de geçerli. Sadece Büyükelçiliğimizde değil, iki konsolosluğumuzda da öyle" dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com