ABD’li diplomat öldürüldü

ABD’li diplomat öldürüldü
ABD, Eylül 2011’de Libya büyükelçisinin öldürüldüğü saldırının ardından, Cumartesi günü Afganistan’da bir konvoya düzenlenen saldırıda 25 yaşında bir kadın diplomatını kaybetti.

Afganistan, hafta sonunda yine intihar saldırıları ve hava operasyonlarıyla sarsıldı. Zabul kentinde, 25 yaşındaki ABD’li diplomat Anne Smedinghoff’un yer aldığı konvoya düzenlenen saldırıda, Smedinghoff dahil dört kişi hayatını kaybetti. Çocuklara kitap dağıtmak için yola çıkan konvoya, patlayıcı yüklü bir araçla saldırı düzenlendiği belirtildi.

Smedinghoff, 11 Eylül’de Libya’nın Bingazi kentindeki ABD başkonsolosluğunda düzenlenen ve büyükelçi Chris Stevens dahil dört ABD’li yetkilinin öldürüldüğü saldırının ardından hayatını kaybeden ikinci ABD’li diplomat oldu. Smedinghoff, aynı zamanda 12 yıldır süren Afganistan savaşında ölen ilk ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi oldu.

İstanbul’da haftasonunda temaslarda bulunan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Afganistan’da ABD konvoyuna düzenlenen saldırı hakkında açıklama yaptı. Kerry, “Bu bir trajedi. Bir yanda çocuklara kitap dağıtmak isteyen genç bir insan var, diğer yandan eğitim veya yardım etmek için değil, yok etmek isteyen teröristler var” dedi.


Kerry, ilk görev yeri olan Venezüella’nın ardından Afganistan’a gelen Smedinghoff ile 2 hafta önce Kabil’de tanıştığını söyledi. Smedinghoff’un, Temmuz 2013’e kadar görev yapmak için Afganistan’a geldiği öğrenildi.

11 SİVİL ÖLDÜ

Afganistan’da Cumartesi günü ABD’li hedeflere düzenlenen saldırılarda toplam 6 kişi hayatını kaybetti. Taliban’a misilleme yapmak isteyen NATO’nun dün gerçekleştirdiği hava operasyonu ise faciayla sonuçlandı.Afgan yetkililer, Şigal eyaletinde düzenlenen operasyonda 11 sivilin öldüğünü, 10 tanesinin 1-14 yaşları arasındaki çocuklardan oluştuğunu belirtti. Operasyonda 8 Taliban militanının da öldürüldüğü belirtildi.Uluslararası Güvenlik Destek Gücü’nden (ISAF), sivil kayıpların olduğunu ancak kesin sayının bilinmediğini belirtti. (BCK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com