- ABD'li kadın belediye başkanı Rogero Adana'da

- ABD'li kadın belediye başkanı Rogero Adana'da
Knoxville kentinin ilk kadın başkanı Rogero, kadınların yerel yönetimlerde nasıl aktif rol alabilecekleri konusunda deneyimlerini paylaştı

ABD'nin Tennese eyaletine bağlı Knoxville şehrinin ilk ve tek kadın belediye başkanı Madeline Rogero, Adana'da kadınlara, yerel yönetimlerde nasıl aktif rol alabilecekleri konusunda deneyimlerini aktardı.

ABD Adana Konsolosluğu ile Adana Büyükşehir Belediyesi Kadın Meclisi'nce davet edilen Rogero, "Siyasette Kadının Yeri ve Önemi" konulu sunum gerçekleştirdi.

Sunum öncesi konuşan ABD Adana Konsolosu John L. Espinoza, ABD'nin uzun yıllar kadınların siyasette daha aktif olmaları konusunda gerek ülke içinde gerekse Türkiye gibi ülkelerde destekleyici çalışma yaptığını söyledi.

Kadınların en az erkekler kadar hatta bazı konularda erkeklerden daha fazla desteklenmesi gerektiğini dile getiren Espinoza, bu sayede kadınları kent yaşamına daha fazla katkı sağlayabileceğini söyledi.

Daha sonra kürsüye gelen Knoxville Belediye Başkanı Madeline Rogero, Tennese eyaletine bağlı 4 şehir bulunduğunu ve içlerindeki tek kadın belediye başkanının kendisi olduğunu dile getirdi.

Başkan olmadan önce 10 yıl boyunca Knoxville'de şehir plancılığı ve siyaset üzerine eğitim alıp, sivil toplum hareketlerine katıldığını dile getiren Rogero, "Bir gün bana 'belediye başkanlığı için aday olur musun?' dediler. Rakibim ise 24 yıldır belediye başkanlığı yapmış biriydi. Gerçekten güçlü bir rakipti ama en büyük kusuru beni kendine rakip görmemesiydi. Hatta kendi partimdeki bazı eski kafalılar bile rakibimi destekledi. Buna rağmen seçimlere girdim ve yüzde 59,6'lık sonuçla başkan seçildim. 8 yıl başkanlık yaptıktan sonra 5 yıl ara verdim" diye konuştu.

Son seçimlerde tekrar aday olduğunu ve güçlü rakibi olmasına rağmen seçimleri kazandığını dile getiren Rogero, "Eğer gerçekten hizmet yapmaya istekliyseniz ve gönüllüleriniz varsa bu işi başarabilirsiniz. Ben göreve geldiğimde herkesin ve her kesimin belediye başkanı olacağımı söylemiştim. Görev yaptığım sürede buna gayret gösterdim. Sizler de eğer gerçekten çok isterseniz, gerek yerel gerekse ülke yönetiminde önemli roller alabilirsiniz" diye konuştu.

Muhabir: Muzaffer Çağlıyaner
Yayınlayan: Mustafa Yıldız

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com