ABD'li uzmandan elektrikte "fiyat anlaşması" tavsiyesi

ABDli uzmandan elektrikte fiyat anlaşması tavsiyesi
Harvard Elektrik Politikası Başkanı Brown:

İSTANBUL (AA) - SELEN TONKUŞ - Harvard Elektrik Politikası Başkanı Ashley Brown, elektrik kesintileriyle mücadelede en etkili ve kısa dönemli yöntemin müşterilerle fiyat anlaşması yapmak olduğunu söyledi.

Brown, Anadolu Ajansının (AA) medya sponsorluğunda İstanbul Fuar Merkezi'nde düzenlenen 20. Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı'nda (ICCI 2014) AA muhabirinin sorularını yanıtladı. 

Türkiye'de barajlardaki doluluk oranı azaldığında başvurulabilecek alternatiflere değinen Brown, su sıkıntısı yaşandığı zamanlarda güneş ve rüzgara ağırlık verilip, suyun biriktirilebileceğini belirtti. Brown, daha etkili yöntem "müşteri-talep mekanizması"nı şöyle anlattı:

"Türkiye'ye daha da önemli bir tavsiyem, müşteri-talep mekanizması. Müşterilerle elektrik fiyatı anlaşması yapılmalı. Elektrik üretim kapasitesi azaldığında müşteri uyarılmalı ve ödediği kadar tüketmeye devam etmesi için tasarrufa gitmesi sağlanmalı. Elektriğin en çok kullanıldığı zamanlarda elektrik fiyatı belirlensin ve müşteriyle anlaşılıp sabitlensin. Elektrik kesintisi olacağı zaman, müşteriye önceden söylensin ve talebini azaltması istensin. Bu yöntemle yüzde 20’ye kadar enerji tasarrufu olabiliyor. Diğer tüm alternatif enerji üretimi yöntemleri uzun dönemlidir ama bu kısa dönemde çare olur."

- "Ödeyemeyenle, ödemeyen ayırt edilmeli"

Brown, kaçak elektrikle mücadele için öncelikle ödeyemeyenle ödemeyenin ayırt edilmesi gerektiğini savundu.

"Bu hem ABD’de de hem her ülkede bir sorun" diyen Brown, kaçak elektrik kullanımının elektrik fiyatlarını yükselttiğini, ödeyemediği için kaçak kullananların daha fazla çalmasına neden olduğunu söyledi. 

Ödeyemeyen için teşvik programları geliştirilmesi gerektiğine işaret eden Brown, şunları kaydetti:

"Artık akıllı okuyucular var, kimin hangi saatlerde çaldığı tespit ediliyor. Ödeme gücü olduğu halde kaçak elektrik kullananlara cezai yaptırım uygulanmalı. Dolayısıyla bu konuya hem sosyolojik hem teknolojik yaklaşılmalı."

- "Kaya gazı, nükleere ilgiyi azalttı"

Türkiye'de iki nükleer santral yapılacağı hatırlatılan Brown, "Nükleer enerjinin Türkiye'ye sağlayacağı faydalar kuşkusuz" dedi. 

Brown, ABD'de yeni neslin nükleer santrallere ilgisinin azaldığını, inşa edilen sadece bir yeni nükleer santral olduğunu belirtti. Var olan santrallerin kapatılmayacağını kaydeden Brown, şöyle devam etti:

"Nükleer enerjinin faydaları kuşkusuz. İşletim maliyeti de göreceli olarak düşük. Ama ilk yapım maliyeti çok yüksek, güvenlik önlemleri çok sıkı, pahalı ve tabii ki riskleri çok. Kaya gazı fenomeni yeni gözdemiz. Örneğin ABD'nin hidro kapasitesi fazla olan batısında barajlarda doluluk oranı azalınca ucuz olduğu için doğal gaza yükleniliyor. Kaya gazı, doğal gaz fiyatını çok düşürdü ve nükleere ilgiyi azalttı."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com