ABD'nin Para Basması Türkiye'ye Yarıyor!

ABD'nin Para Basması Türkiye'ye Yarıyor!
Yatırım gurusu Dr. Marc Faber ABD'nin para basmasını gelişmekte olan ülkelere, Türkiye'ye yaradığını söyledi..

Ünlü yatırımcı ve dünyada çok yakından takip edilen "Gloom, Doom and Boom" raporunun yazarı Dr. Marc Faber, Bloomberg HT Araştırma Müdürü Cüneyt Başaran'ın sorunlarını yanıtladı.

"Yatırımcı Gurusu" ya da "Dr. Kıyamet" olarak da bilinen Faber, ABD merkez bankası Fed hakkında son derece olumsuz görüşler belirtti ve Fed'in para basmasının ABD için pek bir faydası olmayacağını kaydetti. Faber, ABD ekonomisi için para basmaktan ziyade daha geniş ve kapsamlı tedbirlerin gerektiğine dikkat çekti.

G20 toplantısından çıkan sonuçlara ilişkin yorumlarda bulunan Faber, bu toplantıdan ortak bir fikre ulaşılamadığını ve ülkelerin dış ticarette avantaj sağlayabilmek için "mukayeseli devalüasyon" yaptıklarını belirtti. Faber, ABD'nin doları düşürmeye çalıştığını ve Çin Yuanı da düşünce, bunun pek bir etkisinin olmadığını söyledi. Faber, bir anlaşma yapılacaksa, bunun ABD'nin dengesizliklerini gidermeye yönelik olması gerektiğini ve ABD'nin cari açık, tüketici harcamaları ve istihdam sorunlarını gidermeden, dünyada sorunların çözülmeyeceğini belirtti.

Ekstra para basması konusunda Fed'i eleştiren Faber, parasal genişlemeye gidildiğini, ancak önemli noktanın bu paranının nereye gideceği olduğunu kaydetti. ABD'nin para basmasının diğer ülkelere yaradığını belirten Faber, bu paradan gelişmekte olan ülkelerin, Türkiye'nin faydalanmakta olduğunu sözlerine ekledi. Faber, ABD'nin par abasmasının Asya ülkelerinde üretim yoğunlaşmasına neden olduğunu ve tüm dünyanın ABD'ye müteşekkir olması gerektiğini kaydetti.

Fed'in para basması konusundaki eleştirilerini sürdüren Faber, parasal genişlemenin sürmesi durumunda ve Fed gelecek hafta ikinci tur parasal genişleme paketi açıklarsa, bu beklentinin piyasalarca zaten satın alınmış olmasından dolayı fazla bir etkisinin olmayacağını ve piyasada satış getirebileceğini belirtti. Faber, bu paketin etkisiz olmasının üçüncü bir parasal genişleme ihtiyacı getirebileceği ve ABD'nin daha da para basabileceği uyarısında bulundu.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com