ABD'nin Suriye sabrı tükendi

ABD'nin Suriye sabrı tükendi
Ülkenin BM Daimi Temsilcisi Rice, Güvenlik Konseyi'nin harekete geçmemesinin sonuçlarının ortada olduğunu ve artık bunun değişmesi gerektiğini söyledi.

Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil El Arabi, birliğin Suriye'ye gönderdiği gözlemci heyetinin raporuyla ilgili bugün BM Güvenlik Konseyi'ni bilgilendirecek.

Ayrıca, Fas tarafından geçen Cuma Konsey'e sunulan karar tasarısının bu hafta sonuna doğru oylamaya sunulabileceği kaydedildi.
,
BM'de Suriye konusunda bu gelişmeler yaşanırken, ABD'nin Daimi Temsilcisi Susan Rice, Güvenlik Konseyinin dünkü toplantısının ardından açıklamalarda bulundu.

Bu hafta Suriye konusunun Konsey'in baş gündem maddesi olduğunu belirten Rice, ''Güvenlik Konseyi'nin Arap Birliği girişimini desteklemesi çok önemli. Arap Birliği planının tümünü kucaklamamız lazım'' dedi.

Rusya'nın Fas tarafından sunulan karar tasarısını desteklememesi olasılığına yönelik bir soru üzerine Rice, karar tasarısının artık kabul edilmesi gerektiğini söyledi ve şunları kaydetti:

"Bu karar tasarısının uzun zaman müzakere edilmesi gerektiğini düşünmüyoruz. Taslak metin uzmanlar seviyesinde tartışılıyor, büyükelçiler seviyesinde de tartışılacak. Bu karar tasarısında Suriye'ye yönelik güç kullanımı ya da silah ambargosu gibi yaptırımlar da yok. Suriye'den Arap Birliği'ne verdiği taahhütleri yerine getirmesini istiyoruz. İsteğimiz tasarının Konsey'de oy birliğiyle geçmesi. Biz Suriye'de halkın korunmasını ve demokratik emellerinin hayata geçmesini istiyoruz.''

"ARTIK HAREKET GEÇMEK ÇOK ÖNEMLİ"

BM Güvenlik Konseyi'nin son 10 aydır Suriye'deki krize ilişkin olarak harekete geçememesinin sonuçlarının ortada olduğunu belirten Rice ''Konsey'in artık harekete geçmesi çok önemli. Konsey'in bunca zaman harekete geçmemesinin nedeni Konsey'deki bazı güçlü ülkelerin bunu istememesi oldu. Bu eğilim hala devam ediyor olabilir, göreceğiz'' dedi.

Susan Rice, bugünkü toplantıya ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'un katılacağını sözlerine ekledi.

(UGK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com