ABD'nin yatırım listesindeki Rus yetkili Yakunin:

ABDnin yatırım listesindeki Rus yetkili Yakunin:
"Bu mevcut yaptırımlar propagandadan ibaret. Bunlar Rusya'daki ekonomi

BERLİN (AA) – ABD’nin yaptırım listesine aldığı üst düzey yetkililerden Rusya Demiryolları Kurumu (RZD) Başkanı Vladimir Yakunin, Amerika'nın Rusya'ya yönelik yaptırımlarına ilişkin, "Bu mevcut yaptırımlar propagandadan ibaret. Bunlar Rusya'daki ekonomi dünyasını hedef almıyor" dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yakın isimlerden olan Vladimir Yakunin, Alman-Rus Forumu Derneğinin düzenlediği etkinlik için geldiği Berlin’de basın toplantısı düzenledi. ABD’nin Ukrayna politikasına ve aldığı yaptırım kararlarına sert tepki gösteren Yakunin,  Almanya’nın siyasi çözüm çabalarını desteklediklerini söyledi.

ABD’nin yaptırım listesinde Putin’e yakın görülen siyasetçilerin olduğunu belirten Yakunin, "Yaptırım listesinde benim gibi isimler var. Oysa ben hızla zenginleşmiş iş adamlarından, oligarklardan değilim. Demiryollarının başkanıyım, sahibi değilim. Milyarlarım yok" diye konuştu.

Yaptırımların Rusya ekonomisinde söz sahibi bazı kesimleri hedef almadığını iddia eden Yakunin, “Oligark olarak nitelendirilebilecek isimler bu listede yok. Bunlar paralarının bir kısmını ABD bankalarında tutuyor. Bunlar yaptırımlarda hedef alınmıyor. Bu mevcut yaptırımlar propagandadan ibaret. Bunlar Rusya'daki ekonomi dünyasını almıyor" ifadesini kullandı.

Ukrayna’nın iç savaşın eşiğine gelmesinden dış güçlerin sorumlu olduğunu belirterek, Rusya’nın da gelişmelerin bu noktaya gelmesini beklemediğini savunan Yakunin, gerilimin daha fazla tırmanmaması için Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier’in yürüttüğü çabaları desteklediğini kaydetti.

“Sayın Steinmeier’i, çok dengeli ve objektif bir siyasetçi olarak tanıyorum. Rusya’nın siyaset dünyasındaki birçok kişinin de Steinmeier’e büyük saygı duyduğunu biliyorum” diyen Yakunin, şöyle konuştu:

“Ukrayna’da taraflar arasında köprü kurma yönündeki çabaların çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Sayın Steinmeier, Ukrayna’nın doğusundaki insanlar ile Ukrayna’nın batısı arasında, Kiev’deki yöneticiler arasında köprü kurulmasını sağlayabilir.”

Yeni yaptırımların söz konusu olması durumunda bunun herkese zarar vereceği uyarısında bulunan Yakunin, "Yaptırımlar küresel ekonomiye zarar verir. Şüphesiz bu yaptırımlar kimsenin çıkarına olmaz, Rusya’nın da çıkarına olmaz. Yeni yaptırım baskılarının arkasında küresel spekülatif finans kapitalizmi var” dedi.

Almanya ile Rusya arasında ekonomik ilişkilerin önemini vurgulayan Yakunin, “Alman demiryolları burada en büyük stratejik partnerimiz. Siemens başta olmak üzere birçok Alman şirketi ile iyi ve sürekli işbirliğimiz var. Yeni ulaşım koridorları üzerinde çalışmalarımız sürüyor” şeklinde konuştu.

Çin’den Avrupa’ya uzanan yeni ulaşım koridorları konusunda Rusya ile Türkiye’nin rakip olup olmadıkları sorusu üzerine Yakunin, şunları kaydetti:

“Bugün küresel dünyada kimse rekabeti reddetmiyor. Herkes rekabet içindeki dünyada daha iyi bir pozisyon elde etmeye çalışıyor. Türkler kesinlikle doğru olanı yapıyorlar. Türkler, demiryolu sektöründe küresel rekabet güçlerini artırmaya çalışıyorlar. Ancak biz de anaokulu çocuğu değiliz. Bizler de yakın zamanda bölgede yeni anlaşmalar imzaladık.”

Yakunin, Berlin temaslarında Alman siyasetçilerle görüşüp görüşmeyeceği sorusu üzerine de Berlin’e kendisinin de yönetiminde görev aldığı Dünya Kamu Forumu – Medeniyetler Arasında Diyalog adlı derneğin “Kültürler Arası Diyalog” toplantısı için geldiğini vurguladı.

Yakunin, zamanının büyük bölümünün bu toplantıda geçeceğini belirtirken, bu kısa zamanda “bazı iş adamları ve dostlarıyla” görüşeceğini, bunun dışında bir programının olmadığını kaydetti.  

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com