'ABD'nin yeni savaşa ihtiyacı var'

'ABD'nin yeni savaşa ihtiyacı var'
Eski ABD Hazine Bakanlığı Müsteşarı Paul Craig Roberts, 'Ekonomik iyileşme umutları ortadan kalkınca, savaş ihtiyacı daha gerekli, kaçınılmaz oldu' iddiasında bulundu

ABD ekonomisi işin içinden çıkılması zor eş zamanlı üç kriz yaşadı. Ekonomik göstergeler ölçme sisteminden dolayı gerçekleri yansıtmıyor, işsizlik oranı ve enflasyon sanıldığından çok daha yüksek. Teşvik paketlerinin dışında bankalara ABD gayri safhi milli hasılasından daha büyük miktarda kaynak aktarıldı. Devletin borçları artarken krizden çıkmakta başarısız kalındı. ABD şu an Çin ve Rusya ile Ortadoğu'da enerji kaynakları üzerinde hakimiyet mücadelesi veriyor ve onları etkisizleştirmeye çalışıyor.  Onlarla karşı karşıya gelmemek için de Arap protestolarını bir paravan olarak kullanıyor.'
 
"2011 yıl süresince ekonomik iyileşme umutları ortadan kalkınca, savaş ihtiyacı daha kaçınılmaz hale geldi" diyen Wall Street Journal'da editörlük, ABD Hazine Bakanlığı'nda müsteşarlık yapmış olan Paul Craig Roberts, "Kıyamet'e giden yol" adlı makalesinde bu tespitlerini bir bir açarak sıralıyor ve ABD ekonomisi ve Ortadoğu'da yaşananlarla ilgili çarpıcı açıklamalarda ve iddialarda bulunuyor.
 
Ancak Roberts'ın makalesinde en çarpıcı bölüm, 'ABD için savaş ihtiyacı daha gerekli ve kaçınılmaz oldu' şeklindeki iddiaydı. İşte yazının o bölümü:

HER ZAMAN SAVAŞA GİDEN BÜYÜK OYUN

 Geçmişte her zaman savaşa yol açan büyük oyun yeniden sahneleniyor.
 
Eylül 11 2001'de Washington, süresi 1991'de dolan Sovyet tehdidinin yerine geçecek yen bir "tehdit" oluşturdu. Sovyet tehdidinin yok olmasına karşın askeri / güvenlik bütçesi 10 yıl canlı tutuldu. 11 Eylül 2001 askeri / güvenlik bütçesinde hızlı bir artış yarattı. 10 yılın ardından bu bütçe yıllık yaklaşık 1.1 trilyon dolar civarında.

Devlet açığının yaklaşık yüzde 70'ine tekabül eden bu rakam doları felçe uğratıyor ve ABD Hazinesi kredi notunu tehdit ediyordu.
 
Ortadoğu savaşına odaklanan Washington ABD ekonomisi için yapılan savaşı kaybediyordu.
 
2011 yıl süresince ekonomik iyileşme umutları ortadan kalkınca, savaş ihtiyacı daha gerekli, kaçınılmaz oldu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com