Abdüllatif Şener AKP'yi yalanladı

Abdüllatif Şener AKP'yi yalanladı
"2004 MGK'yı imzalarken üstümüzde baskı yoktu"

Fethullah Gülen cemaatini bitirme amaçlı tavsiye kararlarının alındığı 25 Ağustos 2004 tarihli MGK toplantısına katılan Devlet eski Bakanı Abdüllatif Şener, AKP'lilerin 'üzerimizde baskı vardı' açıklamalarını yalanladı.

O dönemde, AKP’li siyasetçilerin iddia ettiğinin aksine, MGK’da hükümete yönelik bir baskı olmadığını ifade eden Şener, “Zaten hükümet sayı olarak (MGK’da) çoğunluktaydı” dedi. Şener, konu hakkında şunları söyledi: “Öncelikle MGK’nın yapısına bir bakmak lazım. MGK’da 13 üye var. Bu 13 üyeden 7’si Başbakan ve bakanlardan oluşur. 6’sı Cumhurbaşkanı ve askerî üyelerden oluşur. Dolayısıyla MGK’da zaten hükümet çoğunluktadır. Herhangi bir karar oylandığında eğer hükümet istemiyorsa ret sonucunun çıkması gayet basittir. Yani oradan bir karar çıkabilmesi için buna hükümetin rıza göstermesi gerekiyor.”

İddia edilenin aksine hükümetin 2004’te zayıf olmadığına vurgu yapan Şener, “İlk günden beri, yani 2002 seçimlerinden sonraki ilk toplantılardan itibaren hükümetin kendini zayıf hissettiği bir dönemi ben hatırlamıyorum. MGK’da çoğunluktasınız. Böyle bir ortamda, hükümetin kendini bir zayıf hissettiği gibi bir durumu ben hatırlamıyorum.” (MRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com