Ablukanın gölgesinde "parkur" sporu

Ablukanın gölgesinde parkur sporu
İsrail ablukasındaki Gazze'de Muhammed Lebed adlı genç, yeni bir spor akımına öncülük etmeye çalışıyor

GAZZE (AA) - İsrail ablukası altındaki Gazze'de, parkur sporunu futbol topuyla zenginleştiren antrenör Muhammed Lebed, bölgede yeni bir spor akımına öncülük etmeye çalışıyor.

Lebed, bir noktadan başka bir noktaya insan vücudunun yeteneklerini en verimli şekilde kullanıp, hızlı ve etkili biçimde hareket etmeye dayalı bir spor olan parkurun, Arap dünyasında yaygın olmadığını söyledi.

Parkur sporunu, birkaç yıldır sosyal paylaşım sitelerindeki videolardan izledikleri kadarıyla ve deneme yanılma yöntemiyle öğrenip, bunu diğer arkadaşlarına da öğretmeye çalıştığını ifade eden Lebed, bu durumun antrenmanlar sırasında ciddi yaralanmalara neden olduğunu kaydetti. Lebed, "Görüntülerden öğrendiğimiz figürleri kısıtlı imkanlar çerçevesinde yapmaya çalışıyoruz. Bunun yanı sıra futbol topu kullanarak spora çeşitlilik katıyoruz" dedi.

Kendisinin de antrenman sırasında sakatlandığını, bu nedenle artık sadece arkadaşlarına antrenörlük yaptığını, çalışmaları da boş buldukları her mekanda gerçekleştirdiğini anlatan Lebed, "Antrenmanları güvenli ortamlarda yapabileceğimiz bir alanın hayalini kuruyoruz. Bu sporu çalışmak için güvenli ve uygun alanlar olmamasına rağmen bulabildiğimiz tüm sahaları kullanıyoruz. Bu spor, korku ve tehlikeler karşısında mücadele ruhu veriyor" diye konuştu.

Parkurun serbest bir spor olduğunu aktaran Lebed, "Bu spora yeni figürler eklenebiliyor. Bölgede uygulanan ambargonun gölgesinde yaptığımız spora biz de kendi kültürümüze ait figürler eklemeyi planlıyoruz" şeklinde konuştu.

Gazze'de tüm olumsuz şartlara rağmen parkur sporuyla ilgilenen ve adını dünyaya duyurmak isteyenler olduğunu dile getiren genç antrenör, "Bu spora ilk başladığımızda, çevredekilerin eleştirilerine maruz kaldık. Ancak şu anda gençlerimiz bu sporu öğrenmek için çok istekli. Parkur sporunun tüm zorluklara rağmen Gazze'de yayılmasını umut ediyoruz. İsmimizi dünya takımları arasına yazdırmak istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Antrenmanlar sırasında amatör şekilde kısa çekimler yaparak, sosyal paylaşım sitelerinde de paylaştığını belirten Lebed, maddi ve manevi desteğe ihtiyaçları olduğunu da sözlerine ekledi.

 Takımda yer alan lise birinci sınıf öğrencisi Hamza Şaban ise başlarda bazı zorluklar yaşadığını ancak gün geçtikçe hareketleri daha kolay yapabildiğini kaydederek, Filistin'i uluslararası platformda temsil etmek istediğini ifade etti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com