"Aboneler Neden Mağdur Ediliyor"

"Aboneler Neden Mağdur Ediliyor"
Kütahya MHP Milletvekili Alim Işık, Türk Telekom'un abonelik alımı sırasında müşterilerine kolaylık sağladığını ancak alınan aboneliklerin iptal edilmesi sırasında ise müşterilerine aynı kolaylığı sağlamadığı gerekçesiyle konuyu TBMM'ye taşıdı

Kütahya MHP Milletvekili Alim Işık, Türk Telekom'un abonelik alımı sırasında müşterilerine kolaylık sağladığını ancak alınan aboneliklerin iptal edilmesi sırasında ise müşterilerine aynı kolaylığı sağlamadığı gerekçesiyle konuyu TBMM'ye taşıdı.
Kütahya MHP Milletvekili Alim Işık Türk Telekom'un abonelerine çifte standartlık uyguladığını iddia ederek;”Ülkemizde Türk Telekom bayiliklerinden kolaylıkla açılabilen sabit telefon aboneliğinin, kapatılması işlemlerinin aynı bayiden yapılmayıp genellikle şehir merkezlerindeki belirli Telekom Müdürlüklerinden yapılabilmektedir” şeklinde açıklamalarda bulunarak konunun aydınlığa kavuşturulması için Ulaştırma Bakanı Bin Ali Yıldırım'dan bilgi istedi.
Türkiye'de Türk Telekom bayiliklerinden kolaylıkla açılabilen sabit telefon aboneliğinin, kapatılması işlemlerinin aynı bayiden yapılamayıp genellikle şehir merkezlerindeki belirli Telekom Müdürlüklerinden yapılabildiği, bu uygulama nedeniyle özellikle taşrada bulunan vatandaşların aboneliklerini iptal ettirebilmek için şehir merkezlerine gitmek zorunda kaldıklarını, bunun da hem ekonomik yönden hem de zaman açısından önemli mağduriyetlere neden olduğunu iddia etti.
Alim Işık, Ulaştırma Bakanı Bin Ali Yıldırım'a şu soruları yönelterek cevap istedi:
'1.Halen ülkemiz genelinde kaç adet sabit telefon aboneliği bulunmaktadır?
2.Abonelik işlemlerinin başlatılması ve sona erdirilmesi işlemlerinin aynı bayiden yapılamamasının sebebi nedir? 3.Abone olunurken adeta vatandaşın ayağına götürülen hizmetin, abonelikten çıkarken zorlaştırılmasına ve yeni şartlar ileri sürülmesine neden ihtiyaç duyulmaktadır?
4.Söz konusu uygulama ile vatandaşların aboneliklerinin sona erdirmelerinin kısıtlanarak Türk-Telekom'un sabit hat gelirlerinin artırılması mı amaçlanmaktadır? 5.Özellikle il ve ilçe merkezlerine uzak ve ulaşımı birkaç saati bulan yerleşim yerlerinde bulunan Telekom Müdürlüklerine ve bayiliklerine kapatma yetkisinin de verilmesi konusunda bir çalışmanız var mıdır? Varsa çalışma ne aşamadadır? 6.Telekom aboneliğinin sonlandırılması işlemlerinin de yeni abonelik işlemleri gibi kolaylaştırılarak vatandaşımızın bu yöndeki mağduriyetlerinin giderilmesi sağlanabilir mi?'

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com