AB'ye 5 yıllık vize mi geliyor!

AB'ye 5 yıllık vize mi geliyor!
AB üyesi ülkelerin içişleri bakanlarının Lüksemburg’da bugün yapacakları zirvede Türkiye’ye vize muafiyeti konusu da ele alınacak.

Toplantıda AB Komisyonu’nun Türk vatandaşlarına dönük vize uygulamasında bazı kolaylıklar sağlaması bekleniyor. Toplantı öncesi sızan haberlere göre, tasarı Türkiye’den AB üyesi ülkelere gitmeyi amaçlayan işadamı, sanatçı, sporcu ve gazetecilere 5 yıllık vizeyi kapsıyor. Ayrıca daha önce AB ülkelerinde yaşamış olan Türklerden de vize istenmeyecek. Emekliler, gazeteciler, 12 yaş altındakiler ve dernek yöneticileri vize ücreti ödemeyecek. Türkiye’de en fazla vize başvurusu yapılan ülkelerin başında Almanya bulunuyor, Türkiye’deki Alman temsilcilikleri her yıl ortalama 160 bin vize veriyor. Ancak özellikle aile birleşimi vizelerinin bir bölümünün red edilmesi ve vize işleminin uzun sürmesi nedeniyle bu konuda Almanya ile Türkiye arasında uzun yıllardır sorun yaşanıyor. Nitekim çok sayıda Alman mahkemesinin Türklere uygulanan vizenin hukuksuz olduğu yönünde kararı varken, sadece bazı meslek gruplarına vize kolaylaştırılmasının planlanması tepkilere neden oldu.

‘Bu kandırmaca’

Almanya Türk Toplumu Genel Başkanı Kenan Kolat
zaten Türkler’e vize uygulanamayacağına dikkat çekerek, “Yapılmak istenen bir kandırmacadır. Türkiye, bu sözde kolaylaştırmaya evet dememeli” dedi. Yeşiller Partisi Federal Parlamento Milletvekili Memet Kılıç da vizenin tümüyle aykırı olduğunu savunuyor ve Avrupa Birliği Komisyonu’nun olası kararını bir ilk adım olarak niteliyor. Bugünkü toplantıda Türk vatandaşlarına vize uygulamasında bazı kolaylıklar sağlaması durumunda bu kararın temmuz ayından itibaren tüm üye ülkelerinde uygulanmaya konulması bekleniyor. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com