AB'ye Kolay Vize Yok

AB'ye Kolay Vize Yok
Avrupalı bakanlar 'geri kabul anlaşması'nı gündemlerinden çıkarınca, Türk vatandaşlarının AB'ye girişlerinde kolaylık getiren vize rejimi zora girdi.

Türk vatandaşlarının AB ülkelerine daha kolay girebilmelerine olanak tanıyan 'Kolaylaştırılmış vize rejimi' zora girdi. Bunun nedeni de Avrupa Komisyonu ile Türkiye arasında imzalanan ve kolaylaştırılmış vize rejiminin temelini oluşturan 'geri kabul anlaşması'nın gündeminden geri çekilmiş olması.

Türkiye üzerinden transit geçişte bulunarak AB ülkelerine yasadışı yollardan giren üçüncü ülke vatandaşlarının Türkiye'ye iadesini öngören 'geri kabul anlaşması' 24 ve 25 Şubat'ta Brüksel'de toplanacak olan AB adalet ve iç işleri bakanlarının gündemindeydi. Ancak AB kaynaklarından edinilen bilgiye göre, anlaşmanın onay süreci, yaşanan görüş ayrılıklarından dolayı ertelendi. 

Bilgi veren konsey yetkilileri, AB'nin Türkiye'den önce geri kabul anlaşmasını onaylamasını ve hayata geçireceğine dair yazılı bir taahütte bulunmasını talep ettiklerini ve kolaylaştırılmış vize rejimine yönelik müzakerelerin ancak o zaman başlayacağını bildirdiler.

Ankara ise, kolaylaştırlmış vize rejiminin koşulları üzerinde mutabakat sağlamadan prensipte kabul edilen geri kabul anlaşmasını hayata sokamayacaklarını bildirdi. Bunun üzerine AB'de geri kabul anlaşmasının onay sürecini askıya almayı kararlaştırdı.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com