Acenteler Sadece 'Kaza'larda Yolda Kalıyor!

Acenteler Sadece 'Kaza'larda Yolda Kalıyor!
Türkiye'de bankalar elementer sigortada bir tek kaza branşında sigorta acentelerini geride bırakıyor.

Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği'nin Şubat 2011 sonu istatistiklerine göre Türkiye'de bankalar hayat dalında yüzde 76 ile en fazla sigorta primi üretirken elementerde acenteler, yıllardır dağıtım kanalları arasındaki birinciliği kaptırmıyor. 2010 yılında hayat dışında Türkiye'deki primlerin üretiminin yüzde 62'si acentelerden, 12'si bankalardan, 13'ü broker'lardan geldi. Elementerde ise kaza branşında sigortanın yüzde 46'sını banka şubeleri yapıyor. Bu aynı zamanda kaza dalında en fazla sigorta priminin bankalarca üretildiğini ortaya koyuyor. Bu alanda yüzde 43'lük pay acentelerin. Acenteler sorumluluk sigortalarının hemen tümünü yapıyor. Broker'ler ise hava araçları ve emniyetti suiistimal alanında lider. Toplama bakıldığındaysa tüm şirketlerin prim üretimlerinin dağıtım kanallarına dağılımı, acente yüzde 545, banka 22, broker 12, merkez yüzde 11 olarak sıralanıyor.

AVRUPA'DA LİDER ACENTE

Ülkemizde durum böyle iken Avrupa'daki hayat dışı prim üretimine baktığımızda; üretimin çoğunun acente ve broker'lar aracılığıyla gerçekleştirildiği görülüyor. Acente üretimleri Türkiye, İtalya, Slovenya, Polonya, Portekiz ve Almanya'da yüzde 50'nin üzerindeyken, diğer 25 ülkenin 11'inde de acentelerin payı yüzde 30 seviyelerinin üstünde. Amerika'da olduğu gibi Avrupa'da da acenteler, yıllardır en çok tercih edilen dağıtım kanalı. Birçok Avrupa ülkesinde broker'ların elementer branşta prim üretimindeki payı, acentelerin gerisinde kalıyor. Ancak Belçika, İrlanda ve İngiltere gibi birkaç ülkede hayat dışı sektördeki prim üretiminin yüzde 50'sinden fazlası broker kanalıyla gerçekleştiriliyor. Bankasürans sistemininse henüz hayat dışı branşta yeteri kadar gelişemediği görülüyor. Bu kanaldan gelen üretim, bütün ülkelerde yüzde 10'un altında. En yüksek oranlar Türkiye'de yüzde 13, İngiltere'de 9.9, Fransa'da 9 ve İspanya'da 7.9 olarak görülüyor. Merkezden gelen üretim, şirket çalışanlarının yaptığı satış, internet üzerinden yapılan satışlar ve çağrı merkezlerinden yapılan satışlar olarak belirleniyor. Bu dağıtım kanalıysa hayat dışı branşta oldukça yüksek bir paya sahip: Avusturya'da yüzde 40, Hırvatistan'da yüzde 70 ve Hollanda'da yüzde 52.

HAYATTA BATI AVRUPA'NIN LİDERİ BANKASÜRANS

Batı Avrupa ülkelerinde hayat branşında öne çıkan en önemli dağıtım kanalının bankasürans olduğu görülüyor. Buna en güzel örneği üretimdeki yüzde 84.5'lik payıyla Portekiz oluşturuyor. Hayat branşında, birbirine bağlı sigorta poliçelerinin satışında, İtalya'da yüzde 91, Belçika'da yüzde 74, Fransa'da yüzde 65 ve Hırvatistan'da yüzde 55 olan oranlarla, bankasüransın bir kere daha öne çıktığı görülüyor. Öte yandan bankasüransın üretim pastasındaki payı Almanya ve İngiltere gibi gelişmiş ülkelerde yüzde 20 gibi düşük bir oranda seyrediyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com