Açık Öğretim Fakültesi'nin kuluşunun 30. yıl dönümü

Açık Öğretim Fakültesi'nin kuluşunun 30. yıl dönümü
Anadolu Üniversitesi (AÜ) Açıköğretim Fakültesi’nin kuruluşunun 30. yılı münasebetiyle Anadolu Üniversitesi Kültür Merkezi Salonu’nda “Açıköğretimde 30.Yıl Konferansı” düzenlendi.

Konferansa; Vali Güngör Azim Tuna, Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Davut Aydın, ulusal ve uluslararası akademisyenler ve çok sayıda davetli katıldı.

Vali Tuna, konferanstaki konuşmasına “Türk Dünyası gönül ummanının buluşma noktası Eskişehir’imize hoş geldiniz” diye başladı. Programda olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Tuna, “Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sistemi eğitimde ülkemizi dünyaya ulaştıran en önemli unsurların başında gelmektedir. “Yerelden Küresele” sloganının tam karşılığını Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sisteminde görmekteyiz. Açık ve uzaktan öğretim, küreselleşen dünyada çok önemli bir yer tutmaktadır. Hayat boyu öğrenmenin 21. yüzyılda ön planda olduğunu görmekteyiz. Gelecek nesillerimizin en iyi şekilde ve donanımlı yetiştirilmesinde Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sisteminin 30 yıldır çok önemli bir payı vardır. Yıllar geçtikçe bu önemin daha da artacağına tüm içtenliğimle inanmaktayım” dedi.

Eskişehir’in 2013 Türk Dünyası Kültür Başkentliğinden de bahseden Vali Tuna, konuşmasına şöyle devam etti:
“Eskişehir’imiz 2013 yılının Türk Dünyası Kültür Başkenti. Bu vesile ile vizyonumuzu Türk dünyasına da tanıtma olanağı bulduk. Türkiye’nin prestijine gerçekleştirdiğimiz etkinliklerle önemli katkılarda bulunduğumuza inanmaktayız. Türk dünyasının 11 asırlık bayramı Sabantuy’u hep birlikte kutladık. Ortak kültür miraslarımızı paylaşma olanağı bulduk. “Dilde, fikirde, işte birlik!” anlayışını geliştirmeye çalıştık. Yunus Emre’nin, Hoca Nasreddin’in şehri olan Eskişehir, Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sistemi sayesinde 30 yıldır ülkemize ve dünyaya eğitimin yanında sevgiyi de ulaştırmak gibi çok önemli bir görevi yerine getirmektedir.”

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sisteminin 30 yıldır dünya barışına eğitim yoluyla nitelikli bireyler yetiştirdiğinin altını çizen Vali Tuna, daha sonra şu ifadeleri kullandı:

“Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sistemi,tıpkı Yunus Emre gibi eğitim görmek isteyenlere kapılarını açarak “gelin” demektedir. Üstelik tıpkı Yunus’un dediği anlamda bir “gelin”dir bu. Mesafeler, uzaklıklar engel değildir bu davette. Gönül mesafesini yakın tutmak için, eğitimi her yerde ve yaşta mümkün kılar. Yûnusca “gelin” demişken yine onunla sözü tamamlayalım: “Gelin tanış olalım/ İşi kolay kılalım/ Sevelim, sevilelim / Dünya kimseye kalmaz!”

Vali Tuna, konuşmasının sonunda Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sisteminin nice 30 yıllara erişmesi temennisinde bulundu.
Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Büyükerşen ise, 30 yıl önce kurulan Açık Öğretim Fakültesi’nin teknolojinin hızlı gelişimine ayak uydurduğunu belirterek, dünya çapında bir üne sahip olduğunu söyledi.

Her zaman toplumsal bilinç içerisinde hareket eden bir üniversite olduklarını belirten AÜ. Rektörü Prof. Dr. Aydın da, programda yaptığı konuşmasında şunları söyledi:

“Türkiye’nin sorunlarına öncü ve yenilikçi çözümler ürettik ve üretmeye devam ediyoruz. Yaşam boyu öğrenme odaklı bir dünya üniversitesi olarak farklı toplumsal sorunlara ve konulara yönelik 30 yılı aşkın bir deneyimimizle yeni eğitim teknolojilerini de kullanarak, toplumu bilinçlendirmek, farkındalığı arttırmak konusunda önemli adımlar attık ve atmaya devam ediyoruz. Ülkemiz insanlığının eğitim gereksinmelerini, yaşam boyu öğrenme odağını karşılama konusunda çok yönlü ve farklı sektörlerle işbirliği içerisindeyiz.”

Türkiye’nin en büyük kaynağının insan olduğunu kaydeden Rektör Aydın, bu kaynağı eğitimle daha da güçlendirmek istediklerini sözlerine ekledi.

TRT Okul programından canlı yayınlanan konferans, konuşmaların ardından verilen aradan sonra devam etti. (SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com