Açıklamalar halkı tatmin etmedi...

Açıklamalar halkı tatmin etmedi...
2 dönemdir belediye başkanı seçilen İça yeni belediye başkanı olmuş gibi su kesintilerini “geçmiş yıllara” bağladı.

2 dönemdir belediye başkanı seçilen İça yeni belediye başkanı olmuş gibi su kesintilerini “geçmiş yıllara” bağladı.
Kütahya'da yaşanan su kesintilerinin sebebini “yılların ihmali” olarak değerlendiren Belediye Başkanı Mustafa İça, “Su kesintilerinden dolayı üzüntü duyuyorum. Ama daha kaliteli hizmet için çalışma yapmamız da gerekmekte” dedi.
Kütahya'da bakım ve onarım çalışmaları gerekçesi ile bazı semt ve mahallelerde yaşanan su kesintileri nedeniyle Belediye Başkanı Mustafa İça bir açıklama yaptı. Kesintilerin daha kaliteli hizmet için yapılan çalışmalardan dolayı yapıldığını ifade eden Başkan İça, “Kesintilerin sebebi yılların ihmali. Yıllardır yapılmayan bakım ve onarımları şimdi çözerek halkımıza kaliteli hizmet sunmayı hedefliyoruz. Kesintilerden ve aksamalardan dolayı büyük üzüntü duyuyorum. Ancak bunun yapılması gerekiyor. Sıkıntılara birlikte göğüs gererek çözümler üretmeliyiz” dedi.
AK Partili Başkan İça, açıklamasını şöyle sürdürdü; “Bilindiği gibi Kütahya'da altyapı çalışmaları ile ilgili 2004 yılından itibaren çok yoğun bir mesai harcadık. Kaynak harcadık. Geldiğimiz nokta gerçekten sevindirici. Tabi her nimetin bir külfeti vardır. Kütahya kaçak ve kayıp içme suları yüzde 72 ile Türkiye'de en yüksek noktaydık. Yıllardır ihmal edilmiş yer altı içme suyu hatlarımız tabir yerindeyse 'kevgir gibi' olmuş. Buna, geçen 8 yıllık süreçte kendi bütçesi ve nüfussuyla orantılı olarak baktığımızda rekor derecede kaynak ayırdık, çalışma yaptık. 750 km ye yakın ana hat ve tali hat olmak üzere içme suyu hattımızın değişmesini sağladık. Bu arada kayıp-kaçak oranımız -müfettişimizin son raporunda da sevindirici olarak göründüğü gibi- yüzde 30'lara indi. Burada daha yapacağımız işlerimiz var. Ama yüzde 72'lerden yüzde 30'lara makul seviyelere yaklaştık. Bunun yanında geçtiğimiz dönemlerde belki farkına varılmamış ve imar izni verilmiş bilinçsiz yapılaşmadan dolayı bazı semtlerimize suların çıkmadığı bir gerçekti. Bunun için yeni su depoları inşa ettik. Mesela 10 bin m3'lük çok büyük bir su deposu inşa ettik. Verilen imarlara göre suyun kazanılır, ulaşılır hale gelmesini sağladık. Bunu yaparken sistemi iyileştirmede en modern tekniklerden faydalandık. İçme suyu hattımızda basınç yükseltildi. Yani yükseğe çıkardığınız zaman başka yerlere ulaşmasını sağlamanız için bu sefer basınç fazlalığı ile alt semtlerde oturan, özellikle istasyon caddesindeki vatandaşlarımızdan, gürültüsünden ve tesisatların dayanmadığından dolayı şikayetler gelmeye başladı. Buna çözüm olarak da regresyon dediğimiz, yani basınç ayarlayıcı sistemleri kurmak için projeler hazırladık. Bu projelerden ilkini 3 gün önce devreye almak için hazırlıklar yapıldı. Vatandaşlarımıza sağlıklı basıncı ayarlı su vermek için kurulan ilk sistemde aksamalar çıkmış. Ben de Pazartesi ve Salı günleri İstanbul'da belediyemizin projelerini tanıttığım bir program dolayısıyla şehir dışındaydım. Tabi projeler uygulanırken beklenmedik hadiseler de çıkıyor. Dün gece saat 22.00 civarında hattı bitirdiler. Suyu verdikleri zaman bu sefer başka yerden yüksek basınç nedeniyle Söğütlü Çeşme Camisinin arkasından patlama yaptı. Şimdi orada tamiratlar devam ediyor. Bir taraftan da bay pasla suları biran önce vermek için arkadaşlarımız tedbir aldı. Bu bay pasla verilecek sudan bir tek TOKİ ve Eskişehir yolunda bulunan yerleşim yerleri yararlanamayacak. Buralara da arkadaşlarımız tankerlerle suyumuzun halkımıza ulaşmasını sağlayacak. Bugün büyük bir ihtimalle o patlayan yerler de tamir edilecek. Bu yaşanan sıkıntılar yılların ihtimalidir. Halkımıza hizmette en üst kaliteleri getirmek üzere yaptığımız çalışmalar devam edecek. İnşallah beraberce bu sıkıntıları göğüsleyecek ve çözeceğiz.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com