Acil'de soyguna son

Acil'de soyguna son
Uzun süredir beklenen Özel Hastaneler Yönetmeliği’nde radikal değişikliklere gidildi.

Özel Hastaneler Yönetmeliği’nde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, acil servise başvuranların ödeme gücünü sorgulayan hastaneler 10 günden başlayan sürelerle kapatma cezası alacak. Yeni yönetmelikte öne çıkan, özel hastanelerin uyması gereken noktalar şöyle:
* Günlük yatak ücretleri her yıl bildirilecek ve bu ücret bakanlıkça onaylanacak.
* Acil servise başvuran hastalara yoğun bakım dahil gerekli ilk müdahalenin yapılması, gerekiyorsa yatışı, tedavisi ve gelişirse komplikasyonların tedavisinden özel hastane sorumlu olacak.
Yabancı hekime onay
* Acil vakaların sağlık güvencesini, ödeme gücünü veya hastanın tedavi masrafını nasıl karşılayacağını sorgulayan ve gerekli acil tıbbi müdahaleyi yapmaktan kaçınan hastanelerin hizmeti önce durdurulacak tekrarı durumunda kapatılacak.
* Acil servise başvuran hastanın tedavi veya sevkinde ilave ücret alındığının tespiti halinde, hastanenin mesul müdürü uyarılacak. Aynı yıl içinde bu durumun üçüncü ve daha fazla tespitinde ise diğer uyarı ve iptal cezaları uygulanacak.
* Özel hastane, bakanlıkça izin verilmesi kaydıyla yabancı hekim ve hekim dışı sağlık meslek mensubu çalıştırabilecek. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com