''Açın halinden anlamak için'' simitle iftar yaptılar

''Açın halinden anlamak için'' simitle iftar yaptılar
Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde, yerel bir gazetenin düzenlediği iftara katılanlar, Afrika'da yaşanan açlık dramına dikkati çekmek ve gösterişli iftar sofralarına tepki amacıyla bir simit, bir parça peynir ve dört zeytin yedi.

Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde, yerel bir gazetenin düzenlediği iftara katılanlar, Afrika'da yaşanan açlık dramına dikkati çekmek ve gösterişli iftar sofralarına tepki amacıyla bir simit, bir parça peynir ve dört zeytin yedi.
Göbel Kaplıcaları'nda belediyeye ait kahvaltı salonunda buluşan AK Parti Kütahya Milletvekili Vural Kavuncu, Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Efe, Tavşanlı'nın Sesi gazetesinin çalışanları ve yazar kadrosu ile ailelerinden oluşan 58 kişinin katıldığı iftar öncesi konuşan gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Alibey Aydın, her yıl ramazan ayında geniş katılımlı iftar yemekleri düzenlediklerini söyledi.
Bu yıl Afrika ülkelerindeki insanların açlık, kuraklık ve yoksullukla mücadelelerini yaşamak ve bu duygularını biraz olsun hissetmek amacıyla iftar sofrasını farklı hazırladıklarını ifade eden Aydın, ''Menümüz bir simit, bir parça peynir ve dört zeytinin bulunduğu mütevazı bir tabaktan oluşuyor. Çok zengin, şaşaalı, alışageldiğimiz iftar sofralarından ziyade, bize ders verecek bu paylaşıma katılanlara teşekkür ederiz'' dedi.
Aydın, Afrika halklarıyla empati yapmanın yanı sıra dünyanın bir tarafında açlıktan ölenler varken gösterişli iftar sofraları düzenlenmesine tepki amacını güttüklerine işaret ederek, normalde verecekleri nitelikli iftar daveti ile bu mütevazı yemeğin arasındaki fark olan 350 lirayı, Afrika'ya yardım kampanyasına bağışlayacaklarını kaydetti.
Akşam ezanının okunmasıyla simit, peynir ve zeytinle sınırlı iftarını yiyen katılımcılar, yemek sonrası hatıra fotoğrafı çektirdi.

-İNSANLIK DRAMINA SESSİZ KALAN GELİŞMİŞ ÜLKELERE TEPKİ-

Milletvekili Kavuncu, iftar sonrası yaptığı açıklamada, bu organizasyonun dünyaya bir feryat, buradan yükselen kaygı duygularının bir paylaşımı olarak algılanması gerektiğini söyledi.
Bir yerde açlıktan bir bebek ölüyorsa, bunun hiçbir gerekçesi olamayacağını ve hiç kimsenin bunu haklı gösteremeyeceğini belirten Kavuncu, şöyle konuştu:
''Dünyanın bütün örgütleri, gıda, gençlik, barış örgütleri nerede, ne zaman var olacaklar? Bunlar bir insanlık ayıbı işliyor. Senelerdir Afrika'yı talan eden gelişmiş batı ülkeleri, bugün sessiz bir şekilde bu çığlığa bakıyor. Anadolu'da, vakıf kültürü üzerinde yetişmiş bir ülkede yaşıyoruz. Bu topraklar üzerinde hiçbir zaman bir insan aç, susuz, yolda, garip, fakir, fukara kalmamıştır. Biz insanımızı ayağa kaldırıyoruz. Dünyayla ilgili de görevlerimiz var. Biz artık büyük bir devletiz. Başkaları gelir mi, gelmez mi buna bakmıyoruz. Sanki hiç kimse gelmeyecekmiş gibi, daha önce nasıl Afganistan'da, Irak'ta, Bosna'da olduysak, bugün hamdolsun Somali'deyiz. Bütün Türk halkı birlik, beraberlik oldu ve bu acıyı kalbinde hissediyor.''
Belediye Başkanı Güler ise Somali'de yaşanan insanlık dramı, açlık ve sefalete dünyanın duyarsızlığını ön plana çıkarmayı hedef alan bir etkinlikte olmaktan mutluluk duyduğunu dile getirerek, ''Ramazan, manevi anlamı itibarıyla 'nefsi terbiye' olarak adlandırılır. Günün belirli saatlerinde aç kalmanın temeldeki mantığı, olmayanların halinden anlamak ve sahip olduğumuz nimetlerin değerini bilmemizdir'' diye konuştu.
Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Efe de Somali'de bir bardak suya, bir dilim ekmeğe muhtaç insanlar olduğunu anımsattı. Bu drama seyirci kalmanın, dünyanın ayıbı olduğunu belirten Efe, ''Bir tarafta açlık sınırının çok altında ölümle yaşam arasındaki insanlar, diğer tarafta 50 bin dolar milli geliri olan, Afrika'yı sömüren devletler mevcut. 'Açın halinden tok anlamaz' derler. Biz hakikaten açın halinden anlayan bir milletiz. İnşallah bizim gibi İslam ülkeleri bu duyarlılığa sahip çıkar ve sürdürür'' ifadelerini kullandı.


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com