Açlık grevi açıklaması

Açlık grevi açıklaması
Eskişehir Tabip Odası, açlık grevine giren mahkumlar ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Eskişehir Tabip Odası, Eskişehir Eczacı Odası, Eskişehir Diş Hekimleri Odası, Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu Eskişehir Şubeler Platformu,Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Eskişehir İKK Sözcülüğü ve Devrimci İşçi Sendikaları Eskişehir Temsilciliği'nin yaptığı ortaklaşa basın açıklamasında Türkiye'nin farklı illerinde açlık grevine giren mahkumlar için artan ölüm riski değerlendirildi.

Türkiye genelinde 58 gündür yapılan açlık grevlerinde bir sona gelmesi gerektiğini savunan Tabip Odası Başkanı Dr. Bülent Nazım Yılmaz,'
"1980 yılından bu yana Türkiye cezaevlerinde 144 kişi açlık grevleri ve ölüm oruçları sebebiyle hayatını kaybetti. Bu durum toplumun vicdanında derin yaralar açmış, ülkemizin insan hakları karnesinde kara bir leke olarak geçmiştir. Yaşanan sorunlarla bugünkü açlık grevlerinin de ölümle sonuçlanma riski yüksektir. Söz konusu insan yaşamıdır ve geçmişte yaşadığımız acıları tekrarlanmaması için herkes sorumlulukla davranmalıdır'' dedi.

Türk Tabipler Birliği ve Eskişehir Tabip Odası'nın oluşturacağı tıbbi izlem heyetinin cezaevlerine girebilmesi için Adalet Bakanlığı'na ve Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurduklarını söyleyen Yılmaz, yaptıkları başvurulara cevap gelmediğini belirterek, ''Hepimizi derinden endişelendiren bu sürecin sonlandırılmasının insani ve vicdani sorumluluğu hepimizin omuzlarındadır. Bu grevlerin bitmesi aynı zamanda barışa da hizmet edecektir. Bütün kamuoyunu çözüm için her birlikte davranmaya çağırıyoruz. Toplumu bu süreçte provokasyonlara karşı dikkatli olmaya çağırıyoruz'' diye konuştu. (VİK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com