"Açlık grevleri" ile ilgili basın açıklaması yapıldı

"Açlık grevleri" ile ilgili basın açıklaması yapıldı
Manisa’nın Salihli ilçesi'nde, Emek ve Demokrasi Güçleri Platformu üyeleri, cezaevlerinde yaşanan açlık grevine ilişkin bir basın açıklaması yaptı. “Sessiz Kalma, Bu Defa Ölüm Değil Yaşam Kazansın” yazılı pankart açan gruptakiler, Kürtçe ve Türkçe sloganl

Demokrasi Meydanı’nda düzenlenen gösteride grup adına basın açıklamasını okuyan Turgut Güler, "Tutuklu ve hükümlülerin sağlığı açısından kritik eşiğe gelindi. Yüzlerce insan ölümün eşiğine geldi. Artık günler ve dakikalar hayati önem taşıyor" dedi.

Açlık grevlerinin demokrasinin, eşitliğin ve özgürlüğün olmadığı siyasal sistemlerin bir sonucu olduğunu savunan Güler, şunları kaydetti:

1980’den bu yana yaşanan açlık grevlerinin sayısı, içinde bulunduğumuz baskı ve zorba düzeninin, karanlığının da bir kanıtıdır. Ülkemizde 12 Eylül’le başlayan eşitlik ve özgürlüklerin rafa kalktığı bu karanlık, bugün AKP’nin gölgesinde derinleşerek devam etmektedir. Siyasi ve insani taleplerle 12 Eylül 2012 tarihinde başlayan açlık grevlerinin kritik günlerine geldiğimiz bugün, artık kritik bir aşamayı işaret etmektedir. Bugüne kadar sağlanan diyaloglardan somut bir çözüm üretilemez ise bugün ortaya çıkan sağlık sorunları daha ciddi bir aşamaya girecek, yaşamsal sorunlara ve ardından ölümlere neden olacaktır. Açlık grevlerine seyirci kalmak, ölümlere seyirci kalmaktır. Taleplere karşı sürdürülen duyarsızlık ise AK Parti hükümetinin altından kalkamayacağı sonuçları doğuracak, toplumun vicdanında derin yaralar açılacaktır. İnsan yaşamının söz konusu olduğu bu günlerde artık içinde bulunduğumuz her gün, her saat hatta her dakika, yaşamı ölüm karşısında daha da mağlup etmektedir. Bizler emek ve demokrasi örgütleri olarak, yaşadığımız yüzyılda bir utanç tablosu yaşamamak, artık bir insanımızı dahi yitirmemek için bir an önce diyalogların çözüme ulaşmasını istiyoruz. AK Parti hükümeti bir an önce üzerindeki bu sorumluluğu yerine getirmelidir. Aksi halde bu utanç tablosunun mimarı olarak, yitip giden yaşamların sorumlusu sadece kendisi olacaktır.” (VİK)

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com