Adada Erdoğan'a Tepki Dinmiyor

Adada Erdoğan'a Tepki Dinmiyor
Başbakan Erdoğan'ın açıklamaları, KKTC'de siyasilerin gündemindeydi. Sendikalar da bir kez daha eylem hazırlığı içinde...

Başbakan Erdoğan'ın Kuzey Kıbrıs'ta Türkiye'yi hedef alan pankartlara gösterdiği tepki Ada'da tartışmalara yol açtı.KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Meclis'teki siyasi partilerin liderleriyle konuyu görüşmek için biraraya geldi.Muhalefet liderleri, Erdoğan'ın açıklamalarını kabul edilemez olarak nitelerken, sendikalar da bugün Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçiliği önünde gösteri yapmaya hazırlanıyor.

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Meclis'teki siyasi partilerin liderleriyle konuyu görüşmek için biraraya geldi.Yaşanan tartışmaların Kıbrıs müzakerelerinde Türk tarafının pozisyonunu zora sokacağından endişe eden Eroğlu, siyasi partilerden toplumsal uzlaşı sağlanmasını istedi.

Toplantının ardından NTV'ye değerlendirmelerde bulunan Başbakan İrsen Küçük de, gösteride Türkiye karşıtı pankart açanların marjinal bir grup olduğunu söyledi: “...Kıbrıs Türk halkının geneli anavatanına bağlı. Bu konularda her zaman anatavatanla işbirliğıi içersindeyiz. Biz de hükümet olarak aynı görüş ve düşünce içersindeyiz. Hareketlerimiz bu yönde.” Demokrat Parti Genel Başkanı Serdar Denktaş ve Toplumcu Demokrasi Partisi Genel Başkanı Mehmet Çakıcı ise, Başbakan Erdoğan'ın açıklamalarını kabul edilemez olarak niteledi.

Serdar Denktaş, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde kimse 'besleme' olduğumuzu kabul etmez. Bu, kabul edemeyeceğimiz bir yaklaşımdır. İlişkiler bir al ver ilişkisi değildir” derken, Mehmet Çakıcı da, “Bizi 'besleme' olarak niteleyen, rencide edici; bunun Rum kesimiyle ortaklaşa düzenlendiği yönündeki açıklamaların kabul edilemez olduğunu defalarca söyledik” şeklinde konuştu.

Öte yandan, ülkedeki sendikalar da tepkilerini ortaya koymak için Türkiye'nin lefkoşa büyükelçiliği önünde bugün bir gösteri yapmaya hazırlanıyor.

ERDOĞAN TALAT'LA GÖRÜŞECEK

Bu arada Başbakan Erdoğan, KKTC 2. Cumhurbaşkanı Memet Ali Talat ile bugübn Ankara'da biraraya gelecek.

AK Parti genel merkezinde sabah saatlerinde gerçekleşecek görüşmede, Kıbrıs'ta Türkiye aleyhine açılan pankart ve ardından yaşanan tartışmaların değerlendirilmesi bekleniyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com