Adadan Çıkmak Zorunda Kalacağız!

Adadan Çıkmak Zorunda Kalacağız!
Denktaş, AB ve Wikileaks belgeleriyle ilgili açıklamalarda bulundu..

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Sosyal Bilimler Enstitüsü tarafından düzenlenen 'Avrupa Birliği Müzakere Sürecinde Kıbrıs'ın Önemi' konulu kolokyuma katılan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş üniversite öğrencileri ile bir araya geldi. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon'un öncülüğünde Kıbrıslı liderlerin Ocak ayında Cenevre'de bir araya gelecek olmasını eleştiren Denktaş, "Cenevre görüşmeleri sırasında Rum kesiminin iki taraflı federasyon isteğinin kabul edilmesi durumunda Türkler adadan çıkmak zorunda kalacaktır. Bu eli kanlı bir ortağın Türkiye'ye meşru yoldan kabul ettirmek istediği zulümden başka bir şey değildir" açıklamasında bulundu.

"AB'Yİ KOZ OLARAK KULLANIYORLAR"

DEÜ Denizcilik Fakültesi konferans salonunu dolduran gençleri Kıbrıs sorunu konusunda aydınlatan Rauf Denktaş, Kıbrıs sorununun Avrupa Birliği (AB) tarafından Türkiye karşısında bir koz olarak kullanıldığını söyledi. Kıbrıs Rum Kesimi'nin, AB'ye tam üye olarak alınmasıyla Kıbrıs sorununun zemin değiştirdiğini belirten Denktaş, gelinen süreçte Cenevre görüşmeleri sırasında Rum kesiminin iki taraflı federasyon isteğinin kabul edilmesi durumunda Türklerin adadan çıkmak zorunda kalacağını dile getirerek, "Bu eli kanlı bir ortağın Türkiye'ye meşru yoldan kabul ettirmek istediği zulümden başka bir şey değildir. Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Anayasası'nı değiştireceğiz diyor. Biz de diyoruz ki 1960 Anayasası 1963'te öldü. Eğer Cenevre görüşmelerinde baskı ile bunu kabul ettirirlerse Kıbrıs meselesi bitti teslim olduk demektir. İnşallah KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu bunu kabul etmez. Eğer bunu kabul edersek bilelim ki adada sadece küçük bir azınlık olarak kalacağız" dedi.

"ADADA PETROL KUYULARI BULUNDU"

Rum kesimi lideri Hristofyas'ın federasyona inanmadığını, sadece Türk askerini adadan çıkartmak için federasyon istediğini dile getiren Denktaş, Rumlar iki taraflı federasyonu da çalıştırmayacaklarını söyleyerek, "Türkiye bu sefer adadan çıkartılırsa tam çıkacak, bir daha da giremeyecek. Çünkü adanın etrafında önemli petrol kuyuları bulundu. İştahları kabardı, her yeri didik didik araştırıyorlar. Yani artık büyük bir gitme gelme, iplerin gerilmesi safhasındayız" diye konuştu.

Kıbrıs Rum Kesimi'nin, Türkiye'nin müzakereleri sürerken AB'ye tam üye yapılmasının kasıtlı olduğunu anlatan KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş, "AB'de Türkiye'nin üye olmasını istemeyen büyük bir kitle vardır. Bunlar Fransa, Almanya gibi önemli ülkelerdir. Bunlar konuyu Türkiye'nin önüne engel koyarak üye olamazsın demeye getiriyorlar. Türkiye birliğe en başta müracaat eden ülkelerin arasındadır ancak şimdi en geriye bırakılmıştır. Çünkü Türkiye hem Müslüman hem Türk hem de nüfusu çok olan bir ülkedir. Bu yüzden kapının önünde bekletilmektedir. Her açıdan Türkiye'ye muhtaçlar, kopamazlar ancak üye olarak ta almazlar yaklaşımları budur" yorumunu yaptı.

KIBRIS MI AB Mİ?

Türkiye'nin Rum idaresini meşru hükümet olarak kabul etmediğini daha net bir dille söylemesi gerektiğini vurgulayan Denktaş, bazı devlet adamlarının bunu dile getirdiğini ifade ederek, "Ancak daha sert söylemek gerekiyor. "Kıbrıs mı, AB mi diye şart konulursa Kıbrıs deriz" denmiştir ancak bunun ciddi olduğunu AB'ye anlatmak lazımdır. AB, Türkiye'yi kapıda tutmak ister, ipleri kesmek istemez ancak iplerin kesilebileceğini göstermek lazımdır. Rum idaresi AB üyesi olarak Türkiye'nin tüm girişimlerini veto edecektir, veto etmesin diye Türkiye taviz verecektir, böylelikle yavaş yavaş Kıbrıs'a sahip olacaklardır" diye konuştu.

"BELKİ DE KASITLI YAYIMLANMIŞTIR"

Wikileaks ile Kıbrıs'ı ilişkilendiremeyen Rauf Denktaş, "Wikileaks'ta Kıbrıs'la ilgili bir yorum var mı bilmiyorum. Bu belgeler Türkiye'de yaşayan diplomatların Türkiye hakkında verdikleri raporlardır. Belki de bunlar kasıtlı yayımlanmıştır. İslam alemini ve Türkleri birbirine düşürmek için çıkmıştır. Ancak ABD ne diyor Washington ne diyor buna bakmak lazım tuzağa düşmemek lazım, bu oyuna gelmemek lazım" dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com