Adalet Bakanı Bozdağ, AA Brüksel Ofisi'ni ziyaret etti (2)

Adalet Bakanı Bozdağ, AA Brüksel Ofisini ziyaret etti (2)
Bozdağ: "Böyle bir hukuksuzluk karşısında Cumhurbaşkanımızın DDK'yı harekete geçirmesini son derece önemsiyorum"

BRÜKSEL (AA) - Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Devlet Denetleme Kurulu'nu (DDK) dinleme iddiaları dahil farklı konularda inceleme, araştırma ve denetimler konusunda görevlendirmesi hakkında, "Böyle bir hukuksuzluk karşısında Sayın Cumhurbaşkanımızın DDK'yı harekete geçirmesini son derece önemsiyorum" dedi.

AA Brüksel Ofisi'ni ziyaret ederek soruları cevaplandıran Bozdağ, "Dinlemeler konusu Türkiye'nin ana gündemlerinden bir tanesi. Son derece vahim bir durum. Çünkü Türkiye'de birbiriyle fikren uyuşması mümkün olmayan, siyasi olarak aynı görüşleri paylaşmayan, pek çok alanda bir araya gelmeleri mümkün olmayan, hatta hayatları boyunca belki birbirlerinin elini dahi sıkmamış pek çok insanı bir araya getirip buradan örgüt üretmek, onun üzerinden dinleme yapmak, bunu da aylarca değil yıllarca sürdürebilmek büyük bir hukuk skandalıdır. Hukukun ortaya koyduğu kuralların, sınırların hukuku uygulayanlar tarafından  bana göre aşılmasıdır. Bu kabul edilebilir bir durum değildir" dedi.

Türkiye'de dinleme skandalının boyutunu tam olarak bilmediğini, pek çok ilde gayrı hukuki dinlemelerin yapıldığı bilgisinin geldiğini kaydeden Bozdağ, yaptıkları yasal düzenlemelerle dinlemeleri kurala bağlayarak suistimalleri önlemeyi hedeflediklerini belirtti.

Bozdağ, bu kapsamda daha önce kötüye kullanılan örgüt üzerinden torba dinlemelerin artık yapılamayacağını, dinleme kararının mahkeme heyetlerince oybirliğiyle verilebileceğini ve somut delillere dayanması şartı aranacağını anlattı.

Daha önce örgüt kapsamında alınan sınırsız dinleme kararlarını sınırlayan bir adım attıklarını hatırlatan Bozdağ, "Bir savcı dinleme talebinde bulunabilir, bir hakim de bu talebi kabul edebilir ve dinleme yapılabilir. Mevcut düzenlemeye göre 3 ay sonra herhangi bir şey var mı yok mu diye getirmesi ve yoksa 3 ay sonra dinlemeyi sonlandırması lazım. Hakikaten bir şey varsa, ortaya bir takım deliller çıkmışsa onun uzatılması yönüne gidilebilir. 6 aydan itibaren her ay bir uzatma kararına ihtiyaç var. İnlemelerin devamı için hakim her ay bu kararı vermek zorunda. O zaman sorması lazım gelirdi ki burada bu insanlar nasıl örgüt oluyor, bunların dinlenip elde edilen örgütsel bilgiler belgeler nelerdir, bunlara bakması lazımdı. Belli ki 3 yıl civarında bir dinleme yapılıyor, bu süre içinde böylesi bir inceleme ya yapılmadı, o halde çok büyük bir eksiklik, ya da yapıldı, buna rağmen karar verildi. Eğer yapıldıysa ve buna rağmen karar verildiyse bu da Türkiye için büyük bir felakettir. Türk yargısı için kabul edilemez bir durumdur" şeklinde konuştu.

Bozdağ,  "Burada ihlal edilen sadece kişi hürriyeti, güvenliği, özel hayatının gizliliği değil, aynı zamanda insan onuru, insan hukuku da çiğneniyor, büyük bir hukuksuzluk ortaya çıkıyor  Böylesi bir hukuksuzluk karşısında Sayın Cumhurbaşkanımızın DDK'yı harekete geçirmesini son derece önemsiyorum. Umarım oradan çıkan sonuçlar da aydınlatıcı olacaktır. Belki bu konuda alınması gereken ilave tedbirler, yapılması gereken yeni çalışmalar varsa bizim oradan istifade etme imkanımız olacaktır" ifadesini kullandı.

HSYK yasasının 1 haftadır yürürlükte olduğunu ve bu süreçte sadece yasada öngörülen değişikliklerin yapıldığını belirten Bozdağ, bu konuda kamuoyuna yanlış bilgiler aktarıldığına, HSYK'da toplam 454 kişinin çalışmasına rağmen 1000 kişinin görevine son verildiği şeklinde gerçeği yansıtmayan haberler yapıldığına dikkati çekti.

Bakan Bozdağ, HSYK üçüncü dairesinin dinleme iddialarıyla ilgili savcılar Adem Özcan ve Adnan Çimen hakkında aldığı inceleme kararı gereğince müfettişlerin gidip gerekli çalışmaları yapacağını ve onların hazırlayacağı rapora, elde edilecek bilgi ve belgelere göre bir karar verileceğini söyledi.

(sürecek)

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com