Adalet Bakanı Bozdağ, AA Brüksel Ofisi'ni ziyaret etti (3)

Adalet Bakanı Bozdağ, AA Brüksel Ofisini ziyaret etti (3)
Bozdağ: "(AB'nin eleştirileri) Bir kısmı eksik, bir kısmı yanlış bilgilendirmeye dayalı değerlendirmeler, doğru bilgilendirmeyle bunları gözden geçireceklerine inanıyorum"

BRÜKSEL (AA) - Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Avrupa Birliği'nin son dönemde yargıyla ilgili Türkiye'ye yaptığı eleştirilerin eksik ve yanlış bilgilere dayandığını ve doğru bilgilendirmeyle bunların gözden geçirileceğine inandığını söyledi.

AA Brüksel Ofisi'ni ziyaret ederek soruları cevaplandıran Bozdağ, Türkiye'nin yargı ve temel haklarla demokratikleşmeyle ilgili son dönemde çok önemli adımlar attığını vurguladı.

AB'nin son dönemde yargıyla ilgili Türkiye'ye yönelik eleştirileri hakkında, "Bir kısmı eksik, bir kısmı yanlış bilgilendirmeye dayalı değerlendirmeler, doğru bilgilendirmeyle bunları gözden geçireceklerine inanıyorum" diyen Bozdağ, son dönemde yaptıkları reformların daha önce AB'nin de eleştirdiği sorunlara yönelik olduğunu anlattı.

Bozdağ, Terörle Mücadele Kanunu'nun 10'uncu maddesine göre görevli mahkemelerin ve özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasının, terörle ilgili suçlarda 10 yıl olan azami tutukluluk süresinin 5 yıla indirilmesinin, soruşturma evresinde olsa bile sanıkların dosyalarındaki bilgi ve belgelere ulaşabilmelerinin sağlanmasının, dinleme, izleme ve teknik takip gibi konularda suistimalleri önleyecek düzenlemelerin, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin ihlalini önlemeye yönelik eylem planı hazırlanmasının, kişilerin yaşam tarzına müdahalenin suç haline getirilmesinin, nefret suçuyla ilgili düzenlemenin, toplantı ve gösteri yürüyüşleri konusunda alınacak kararlarda valiler, siyasi parti temsilcilerine ve sivil topluma da söz hakkı verilmesinin, siyasi partilere hazine yardımı için gereken asgari oy oranının yüzde 7'den yüzde 3'e indirilmesinin ve partilerin örgütlenmesinin kolaylaştırılmasının, farklı dillerde siyasi propagandaya kapı aralanmasının ve yasaklı harfler ayıbının sonlandırılmasının tarihi adımlar olduğunu vurguladı.

Bakan Bozdağ, HSYK yasasının çarpıtıldığını, "yoğun dezenformasyon altında gerçeklerin gözden kaçırıldığını" belirterek, "Halkın referandumda 'evet' dediği kanunla ortadan kaldırılmıyor, bu çok büyük bir yalan" dedi.

Bozdağ, HSYK'nın Anayasa'nın 159'uncu maddesinde düzenlendiğini ve yapılanın bu maddenin izin verdiği alanlarda yasa değişikliğinden ibaret olduğunu anlattı.

- Anadolu Ajansı dünya ajansı oldu

Adalet Bakanı Bozdağ, Anadolu'nun sesini dünyaya duyurması için kurulan Anadolu Ajansı'nın bugün artık "dünya ajansı olduğunu" söyledi.

Bozdağ, şöyle konuştu:

"Dünyanın dört bir yanında, farklı dillerde haberi, görüntüyü toplayıp yine dünyanın dört bir yanına yayan Anadolu Ajansı büyük bir başarıya imza attı. O yüzden kutluyor, yöneticilerinizi tebrik ediyorum. Artık dünyanın dört bir yanındaki olayları, haberleri farklı bir gözle, objektif bir gözle bütün dünyanın izleme fırsatı var. Türkiye'nin ve dünyanın manipüle edilmeyen doğru haberlerle bilgilenme, haberdar edilme hakkı da Anadolu Ajansı vasıtasıyla gideriliyor. Türkiye'nin gelişmesine, büyümesine paralel olarak son 12 yıl içerisinde Anadolu Ajansımızın geldiği nokta gerçekten takdire şayan." 

(bitti)

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com