Adalet Bakanı Bozdağ, Yozgat'ta

Adalet Bakanı Bozdağ, Yozgatta
Bozdağ: "(Twitter'a tedbir amaçlı erişimin engellenmesi) Türkiye bir hukuk devletidir. Türkiye’nin anayasasına, yasalarına ve mahkeme kararlarına herkes uymak zorundadır. Buna Twitter da dahil herkesin uyması lazım"

YOZGAT (AA) - Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Twitter'a tedbir amaçlı erişimin engellenmesine ilişkin, "Türkiye bir hukuk devletidir. Türkiye’nin anayasasına, yasalarına ve mahkeme kararlarına herkes uymak zorundadır. Buna Twitter da dahil herkesin uyması lazım" dedi.

Bozdağ, seçim çalışmaları kapsamında Yozgat'ın Sorgun ilçesinde esnafı ziyaret ederek, sorunları dinledi.

Ziyaret sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bozdağ, HSYK atamalarıyla ilgili soru üzerine, özel yetkili mahkemelerin kaldırıldığını anımsatarak, "Kanun gereği bu mahkemelerde görevli savcı ve hakimlerin ataması yapılması gerekiyordu. Zannedersem HSYK’nın yaptığı atamalar bu çerçevede yapılmış atamalardır diye düşünüyorum" diye konuştu.

- TSK tarafından düşürülen Suriye uçağı

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından düşürülen Suriye uçağıyla ilgili soruya ise Bozdağ, "Uluslararası hukuk çok açık. Uluslararası hukukun ortaya koyduğu kurallara herkesin uyması gerekir. Bildiğiniz gibi Türkiye, geçmişte uçağımızın düşmesi üzerine angajman kuralları devreye soktuğunu ifade etmişti. Uluslararası hukuk çerçevesinde Türkiye’nin, kendi sınırlarını, kendi egemenlik alanını koruma hakkı vardır. Türkiye, hukuka uygun bir hak kullanımında bulunmuştur" yanıtını verdi.

BDP'li yöneticilerinin "özerlik" söylemlerinin anımsatılması üzerine Bozdağ, seçime dönük herkesin bir şeyler söylediğini kaydetti.

Bozdağ, bu söylemlerin yeni olmadığını ifade ederek, "BDP’liler ezberlerini devam ettiriyorlar. Türkiye, güçlü bir ülke olarak bundan sonra da yoluna devam edecektir. Türkiye, anayasal sistem içerisinde üniter yapısını koruyarak tek millet, tek devlet, tek bayrak, tek vatan anlayışı ile yoluna devam edecektir. Bunun dışında sarf edilen görüşler sadece sarf edenler açısında bir değer ifade eder. Bizim açımızdan bir kıymeti yok" diye konuştu.

- Twitter'a tedbir amaçlı erişimin engellenmesi

Bozdağ, Twitter'a tedbir amaçlı erişimin engellenmesi ile ilgili soru üzerine de konunun, Türkiye’de doğru tartışılması gerektiğini vurguladı.

Türkiye’de Twitter'in, hukukun dışına çıkılarak kapatılmış gibi bir hava estirildiğini dile getiren Bozdağ, şunları kaydetti:

"Bir defa bu doğru değil. Çünkü yapılan şey mahkemece verilen kararların uygulanmasından ibarettir. Başka ülkelerde de hukukun dışına çıkan bazı şeyler olduğu zaman mahkemeler karar veriyor. Bu karar çerçevesinde de Twitter adım atıyor. Amerika’da olduğunda adım atıyor. Almanya’da, Fransa’da, İngiltere’de vatandaşlar müracaat edip, Twitter içeriklerinin çıkartılması yönünde mahkeme kararları aldığı takdirde Twitter bu mahkeme kararlarının gereğini yerine getiriyor ama Türkiye’de de pek çok mahkeme kararı var. Kişilerin haklarının ihlal edildiği, mahremiyetin ihlal edildiği ve başka gerekçelerle mahkemeler müracaat ediyor, kararlar alıyorlar. Ve bu kararları Twitter’in uygulaması lazım. Türkiye, bugüne kadar mahkeme kararlarını Twitter’e tebliğ etmesine rağmen Twitter yetkilileri bu kararları yerine getirmedi. Türkiye bir hukuk devletidir. Türkiye’nin anayasasına, yasalarına ve mahkeme kararlarına herkes uymak zorundadır. Buna Twitter da dahil herkesin uyması lazım. Bizim istediğimiz, Amerika’nın kanunlarına, mahkeme kararlarına, Fransa’nın, İngiltere’nin, Almanya’nın kanunlarına ve mahkeme kararlarına nasıl Twitter saygı gösteriyor ve bunların gereğini yerine getiriyorsa Türkiye mahkemelerinin verdiği kararlara, Türkiye kanunlarına da saygı göstermeli ve bunların gereğini yerine getirmelidir. Bizim hükümet olarak yaptığımız, mahkeme kararlarının icrasını sağlamaktır."

Mahkeme kararlarına ve hukuk kurallarına herkesin uyması gerektiğinin altını çizen Bozdağ, şöyle devam etti:

"Dünya’nın başka ülkelerindeki mahkeme kararlarına ve kanunlarına nasıl uyuyorsa bunlar, Türkiye’nin kanunlarına ve mahkeme kararlarına da uyması lazım. Örneğin bir kişi ile ilgili adına sahte hesap açılıyor. Bu sahte hesapta pornografik bir takım görüntüler yayılıyor. Şimdi insan gelip müracaat yapıyor mahkemeye. Mahkeme bir karar alıyor. Mahkeme, bu içeriğin çıkartılmasını istiyor ama bu karar Twitter’a tebliğ edildiğinde içerik çıkartılmıyor. Bütün vatandaşlarımızın hepsine böylesi itibar cellatlığı yapılabilir. Gerçek dünyada suç olan ne varsa sanal dünyada da bunlar suçtur. Bu çerçevede insanların haklarını, hukuku koruyan kanunlar vardır. Bu kanunlara göre mahkemeler karar verdiği zamanda bunlara herkesin uyması kanun gereğidir. Biz, Youtube’dan da Facebook’tan da Twitter'dan da bu sanal dünyaya ilişkin erişim sağlayanların tamamından isteğimiz şey gayet açık. Türkiye’nin kanunlarına da mahkeme kararlarına da saygı duyulması."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com