Adalet Bakanı Bozdağ, Yozgat'ta

Adalet Bakanı Bozdağ, Yozgatta
Bozdağ: "Bir yandan yüzde 10 barajının yüksek olduğunu, bunun demokratik olmadığını söyleyeceksiniz ama öte yandan da sıfır barajının olduğu sisteme 'hayır' diyeceksin. Maalesef bizim siyasi partilerimiz bu konuda kararsızlık içerisinde"

YOZGAT (AA) - Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Bir yandan yüzde 10 barajının yüksek olduğunu, bunun demokratik olmadığını söyleyeceksiniz ama öte yandan da sıfır barajının olduğu sisteme 'hayır' diyeceksin. Maalesef bizim siyasi partilerimiz bu konuda kararsızlık içerisinde" dedi.

Bozdağ, Yozgat'ın Yerköy ilçesinde Kaymakamlık ziyaretinin ardından basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. 

Dar bölge sisteminin demokratikleşme paketi ile birlikte 30 Eylül 2013 günü açıklandığı belirten Bozdağ, "Sayın Başbakanımız  demokratikleşme paketini Türkiye kamuoyuna açıklarken 3 tane alternatif sundu. Bir tanesi eğer siyasi partiler sıfır barajın olduğu bir Türkiye istiyorlarsa dar bölge-sıfır baraj. Biz buna varız. Yok biz buna razı değiliz daraltılmış bölge-yüzde 5 baraj diyorlarsa biz buna da varız. Yok biz bu iki alternatifi de istemiyoruz yüzde 10 barajı ile devam etmek istiyoruz diyorlarsa biz ona da varız diye 3 seçenek sunduk. Bu açıklamalar Eylül ayında yapıldı. O günden bugüne siyasi partiler hangi seçeneği seçeceklerini Türkiye kamuoyu ile paylaşmadılar" diye konuştu.

Muhalefet partilerinin bu konuda sadece eleştiriler yaptıklarını ve kendi fikirlerini kamuoyu ile paylaşmadıklarını vurgulayan Bozdağ, şunları kaydetti:

"Sadece dar bölge falana yarar, daraltılmış bölge filana yarar şeklinde değerlendirmeler oldu. Muhalefet partileri ya da diğer siyasi partiler bu 3 sistemden hangisine 'evet' dediklerini açıklamadılar. Bir yandan yüzde 10 barajının yüksek olduğunu, bunun demokratik olmadığını söyleyeceksiniz ama öte yandan da sıfır barajının olduğu sisteme hayır diyeceksin. Maalesef bizim siyasi partilerimiz bu konuda kararsızlık içerisinde. Biz bu tartışmanın Türkiye'nin hayrına, yararına olduğunu düşünüyoruz. Barajın aşağı inmesi, daraltılmış bölge Türkiye için hayırlıdır. Yok biz dar bölge sıfır baraj istiyoruz diyorlarsa Türkiye buna da hazırdır. AK Parti ona da hazırdır. Biz her iki sisteme de açık olduğumuzu söyledik. Burada açık olmayan muhalefet partileridir."

Bakan Bozdağ ayrıca, MİT Yasası ile ilgili de "MİT yasa tasarısı son derece önemli değişiklikler içeriyor. MİT'in hem içeride hem dışarıda daha etkin görev yapmasını sağlıyor ve gücüne güç katıyor. Hayırlı olsun diyorum. Eleştirileri haksız ve yersiz görüyorum" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com