Adalet Bakanı kendi şikayetini inceliyor!

Adalet Bakanı kendi şikayetini inceliyor!
Bekir Bozdağ Başbakan Yardımcısı iken haklarında suç duyurusunda bulunduğu kişiler için Adalet Bakanı olarak karar verecek

Başbakan Yardımcısı iken Adalet Bakanı olan Bekir Bozdağ savcılarla ilgili yaptığı suç duyurusunu bakan sıfatıyla değerlendirdi. Bozdağ inceleme istediği 9 isimdem 3'ü için incelemeye izin vermeyeceğini yaptığı toplantıda açıkladı.

Başbakan Yardımcısı sıfatıyla savcılara gizliliği ihlal ettikleri için suç duyurusunda bulunduğunu belirten Bozdağ, Adalet Bakanı olunca bu sıfatıyla “inceleme ve soruşturma”ya izni vermesi gereken onay makamı konumuna geçti. Hakimler ve Savcılar Kanunu gereği ancak Bakan Bozdağ, inceleme-soruşturma izni verirse savcılara işlem yapılabilecek.

2010’daki Anayasa değişikliğinin ardından Teftiş Kurulu Adalet Bakanlığı’ndan HSYK’ya bağlandı. Ancak Hakimler ve Savcılar Kanunu’ndaki “Soruşturma” başlıklı 82. maddesindeki hakim ve savcıların görevlerinden doğan suçları nedeniyle inceleme ve soruşturma yapılması Adalet Bakanı’nın iznine bağlı olduğu düzenlemesi aynen korundu. Bu madde çerçevesinde HSYK 3. Dairesi önce aralarında İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı, Başsavcı vekili Zekeriya Öz, 17 Aralık operasyonunun 2. dalgasında soruşturma dosyası elinden alınan Savcı Muammer Akkaş ile Oktay Erdoğan ve İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok hakkında inceleme kararını Bakan Bozdağ’a sunacak. Bakan Bozdağ, inceleme-soruşturma izni verirse, 17 Aralık sürecinde yaşanan yargı krizi ve iddialar mercek altına alınabilecek. Bozdağ’ın kısmi izin verip bazı iddialar incelensin diğerleri incelenmesin de diyebilecek.(MRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com