Adalet Bakanı'ndan, Haşim Kılıç'a: "Yeni Bir Muhalefet Partimiz Oldu!"

Adalet Bakanı'ndan, Haşim Kılıç'a:  "Yeni Bir Muhalefet Partimiz Oldu!"
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, AYM Başkanı Haşim Kılıç'a yanıt verdi.

MAHKEMENİN NEZAKETİNE YAKIŞMIYOR

Anayasa Mahkemesi Başkanı, davet ettiği kıymetli konuklar huzurunda, mahkemeye yakışmayan bir şekilde konuştu. 

AÇIKLAMA HUKUKİ DEĞİL SİYASİ

Hukuki nosyonu zayıf , siyasi bir konuşma. Eleştirileri kişiselleştirdiği  anlaşılıyor. Siyasi konuşmaları, polemikleri Anayasa Mahkemesi Başkanı değil, siyasi parti temsilcileri yapmalıdır. 

MAHKEME KARARLARI, KUTSAL METİN DEĞİL

Mahkemenin veya başkanının kararlarını savunması ve arkasında durması, kararlardaki zayıflığı, eksikliği ortadan kaldırılmaz. Mahkeme kararları eleştirilemeyen, kutsal metinler değildir. 

Demokratik hukuk Devletleri'nde mahkeme başkanları niyet okumaz ve niyet okumaya izin de vermez. Eğer niyet okuyorsa, orada anayasa uygun karar verilip verilmediği, her zaman sorgulanır. 

Mahkeme başkanının, kararları eleştirenlerin iyi niyetini sorgulaması, tahammülsüzlüğün göstergesidir. 

Bilinmelidir ki kimsenin yargı üzerinde vesayet kurma hakkı ve yetkisi olmadığı gibi, AYM Başkanının da yasama, yürütme ve yargı organı üzerinde, vesayet organı gibi hareket etme yetkisi bulunmamaktadır. 

Bütün sorunların görüşüleceği ve çözüleceği yegane adres TBMM'dir.  Anayasa Mahkemesi'ni kuran da, kanununu çıkaran da TBMM'dir. Türkiye'de hiçkimse, makam ya da kişi, TBMM'nin üzerinde değildir, bundan sonra da olmayacaktır .

TÜRKİYE BİR HUKUK DEVLETİDİR

Anayasa Mahkemesi'nin yasama, yürütme  görevi yoktur. Yargının, bir ideolojinin, mezhebin, mensubiyetin, ırkın arka bahçesi olmasına hiçbir zaman rıza göstermedik, bundan sonra da göstermeyiz. Dün de yargı içindeki gruplaşmalara karşıydık, bundan sonra da karşı olacağız.

AYM, SÜPER TEMYİZ MAHKEMESİ DEĞİLDİR

Aym başkanı sadece siyaset kurumunu eleştirmekle kalmamış, Yargıtay ve Danıştay'ı da eleştirmiştir. Öte yandan temyiz mahkemesi olmadığı halde, böyle algılanmasından övünç duyduğunu ifade etmiştir. Aym, ilk derece mahkemeler üzerinde değildir. Yargıtay ve Danıştay üzerinde de bir süper temyiz mahkemesi değildir. 

TWİTTER KARARI

İç hukuk yolları tüketilmeden aldığı Twitter kararı ile yasaları çiğnemiştir. 

YENİ BİR MUHALEFET PARTİMİZ OLDU

AYM Başkanı'nın bu açıklamaları gösteriyor ki Türkiye'nin yeni bir muhalefet partisi olmuştur. Hayırlı olsun. 

EMEKLİLİĞİNE AZ KALDI DİYE...

Sanırım, emekliliğine kısa bir süre kaldığı için, yeni arayışlar içinde. Siyasi parti lideri edasıyla konuşmuştur, siyasi değerlendirmelerdir...

SANSURSUZHABER

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com