Adalet Bakanlığı'ndan HSYK'ya tepki!

Adalet Bakanlığı'ndan HSYK'ya tepki!
"HSYK'nın açıklama yapma yetkisi yoktur" ifadesi kullanıldı

HSYK’nın  (Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu) ‘Yeni Adli Kolluk Düzenlemesi’ne ilişkin yaptığı ‘Anayasa’ya aykırı bir uygulama,Anayasa delik deşik ediliyor’ açıklamasından sonra Adalet Bakanlığı'ndan yanıt geldi. . Yapılan açıklamada, "HSYK'nın açıklama yapma yetkisi yoktur" ifadesi kullanıldı. 

HSYK (Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu) ‘Büyük rüşvet ve yolsuzluk’ operasyonunun ardından Adli Kolluk Yönetmeliği’ne örneği görülmemiş şekilde şerhli bir açıklamayla tepki göstermişti. Bu yönetmeliğin iptali için de Danıştay’a dava açılmıştı.

HSYK Genel Kurulu dün toplantı sonrası açıklama konusunda anlaşamadı. 22 üyeli HSYK’nın başkanvekili Ahmet Hamsici dahil 13 üyesi ortak imzayla kamuoyuna “Adli görevi bulunmayan mülki idare amirlerinin de bilgilendirilmesi yönetmeliği yargı bağımsızlığı, kuvvetler ayrılığı ilkeleri ile Anayasa’nın ve Ceza Muhakemesi Kanunu’nun ilgili hükümlerine açıkça aykırıdır” açıklaması yapmıştı.

HSYK’nın bu açıklaması sonrasında Adalet Bakanlığı koltuğuna oturan yeni Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’dan karşı açıklama geldi.

Bozdağ'ın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

''Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu tarafından 26 Aralık 2013 günü kamuoyuna yapılan duyuruyla ilgili olarak aşağıdaki açıklamayı yapma gereği doğmuştur.

Adalet Bakanı ve HSYK Başkanı olarak 4.5 yıl başarıyla görev yapmış Sayın Sadullah Ergin’in görevdeki son günü toplantı yapılıp karar alınması, yeni Adalet Bakanı ve HSYK Başkanı olarak şahsımın göreve başladığı ilk gün ise bilgim ve onayım olmadan böyle bir açıklama yapılması üzüntüyle karşılanmıştır.

6087 sayılı Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Kanununun 6 ncı maddesinde,  Kurulu yönetme ve temsil etme Kurul Başkanının görevleri arasında sayılmıştır. Anılan Kanunun 7 nci maddesinde Genel Kurulun görevleri belirlenmiş olup, bu görevler arasında kamuoyuna açıklama yapma yetkisi yer almamaktadır. Hiçbir kimse veya organ kaynağını Anayasa ve kanundan almayan bir yetkiyi kullanamaz ilkesine aykırı olarak Genel Kurul, Kanunda yer almayan bir konuda kendi kendine görev ihdas etmiştir.

Anayasanın “Mahkemelerin bağımsızlığı” başlıklı 138 inci maddesinde, “Hiçbir organ, makam, merci veya kişi, yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere ve hâkimlere emir ve talimat veremez; genelge gönderemez; tavsiye ve telkinde bulunamaz.” hükmü yer almaktadır. 21 Aralık 2013 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Adli Kolluk Yönetmeliğinde yapılan değişikliğe karşı Danıştay’da dava açılmıştır. Temel ilkesi yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığını gözetmek olanKurulun, iptal davasına konu yönetmelik değişikliğinin; yargı bağımsızlığı, kuvvetler ayrılığı ilkeleriyle Anayasa vekanunlara açıkça aykırı olduğu yönünde kesin kanaat içeren bir açıklama yapması, hukuk devleti ve yargının bağımsızlığı ilkeleriyle bağdaşmamaktadır. Bu açıklama, yargı bağımsızlığına bir müdahale, yürümekte olan davayı görecek mahkeme ve hâkimlere tavsiye ve telkin niteliğindedir. Bu da, Anayasanın 138 inci maddesinin açık ihlalidir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.''

Hükümet ve yargı arasındaki restleşmenin kamuoyunda ‘adalet nereye gidiyor?’ tepkisini çekmeye devam ediyor.  (LAE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com