Adalet Sarayı, cezaevine taşındı (VİDEO)

Adalet Sarayı, cezaevine taşındı (VİDEO)
Van'da meydana gelen 7.2 ve 5.6'lık depremlerin ardından hasar gören Van Adalet Sarayı, mahkumların başka illere nakledilmesiyle boşaltılan M Tipi Cezaevi'ne taşındı.
Mahkumların kaldığı koğuşlar, savcı ve hakim odası olurken, mahkumların kullandığı sosyal alanlar ise duruşma salonları olarak kullanılacak.Depremde hasar gören Van Adalet Sarayı, M Tipi Cezaevi'ne taşındı. Depremlerde duvarlarında çatlaklar oluşan ve iç bölümlerinde de sıvaları dökülen Adalet Sarayı'nda depremden sonra da hizmet verilmeye devam edilmişti. Duruşmalar ileri tarihi ertelenmiş ancak günlük adli işlemlere hasarlı binada bakılmıştı. Hakim ve savcılar ile birlikte adliye personeli de gün içinde yaşanan artçı sarsıntılar nedeniyle hasarlı binaya girip çıkmada korkulu anlar yaşamıştı. Bazı adli işlemler ise Adalet Sarayı'nın bahçesine kurulan çadırlarda sürdürülmüştü. 
 
 
ADALET CEZAEVİNDE 
 
Yaşanan sıkıntılar nedeniyle günlük adli işlemler dışında davalar ve duruşmalar ertelenmişti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ekipleri tarafından orta hasarlı olarak belirlenen Van Adalet Sarayı depremden sonra isyan çıkartan mahkumların başka illerdeki cezaevlerine nakledilmesiyle boşaltılan M Tipi Cezaevi'ne taşındı. Mahkumların kaldığı koğuşlar, savcı ve hakim odası olurken, mahkumların kullandığı sosyal alanlar ise duruşma salonları olarak kullanılıyor. Bu arada cezaevi koridorlarında yürütülen adli işlemler ilginç görüntüler oluşturuyor. Mahkumların yattığı ranzalarda mahkeme dosyalar istiflenirken, demir parmaklıklar arasında yürütülen çalışmalar farklı görüntüler oluşmasına neden oluyor. Mahkumların kaldığı koğuşların kapılarına asılan mahkeme salon isimleri ise dikkat çekiyor.
 
DURUŞMALAR GÖRÜLMEYE BAŞLANDI
 
Depremden sonra ertelenen duruşmalarda Adalet Sarayı'nın M Tipi Cezaevi'ne taşınmasıyla birlikte görülmeye başlandı. Ancak tutuklu sanıkların depremden sonra diğer illerdeki cezaevlerine nakledilmesi nedeniyle duruşmaların aksama riski devam ediyor. Van'da şuan kullanılan cezaevi bulunmadığından mahkumlar duruşma için getirildikten hemen tekrar kaldıkları cezaevlerine gönderilecekler. Geçici olarak M Tipi Cezaevi'ne taşınan Adalet Sarayı, 3 ay sonra İpekyolu Caddesi üzerinde yapılan yeni binaya taşınacağı öğrenildi.
 
MAHKUMLAR İSYAN ÇIKARTIP FİRAR ETMİŞTİ
 
Van'da meydana gelen iki ayrı depremden sonra 300 mahkum firar etmiş kaçan mahkumlardan büyük bölümü daha sonra geri dönmüştü. Yıkıma neden olan 5.6 büyüklüğündeki ikinci depremin ardında huzursuz olan mahkumlar çadır tabelinde bulunmuş ancak bu talepleri kabul edilmemesi üzerine de M tipi ve F tipi cezaevlerinde bulunan yaklaşık bin 500 mahkum başka illerdeki cezaevlerine nakledilmişti. Böylece Van'daki her iki cezaevi de boşaltılmıştı. (NSK-BRK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com